خودرو

پژو ۳۰۱ برگ تازه‌ای در تاریخ کارخانه فرانسوی

پژو ۳۰۱ برگ تازه‌ای در تاریخ کارخانه فرانسوی

Bookmark and Share

پژو پاییز امسال یکی از مهمترین مدل‌های تاریخ این کارخانه را به بازار عرضه خواهد کرد. کارخانه فرانسوی با این مدل که ۳۰۱ نامیده شده است، روش جدید نامگذاری خودروهای خود را آغاز می‌کند و رقابت در بازار خودروهای ارزان‌قیمت را به سطح تازه‌ای می‌برد.  

در روش جدید نامگذاری مدل‌های پژو،  از این به بعد کد ۰۱ به مدل‌هایی اختصاص دارد که برای بازارهای جدید در چین، هند و کشورهای درحال توسعه ساخته می‌شود. 

همچنین پژو تصمیم گرفته است از این به بعد عدد سوم نام مدل‌هایش را ثابت نگه‌ دارد. 

پژو ۳۰۱ برگ تازه‌ای در تاریخ کارخانه فرانسوی

پژو روش نامگذاری سه رقمی را از سال ۱۹۲۹ و با مدل ۲۰۱ آغاز کرد


تاکنون با معرفی هر نسل جدید از یک مدل پژو، عدد سوم نام مدل، یکی بیشتر می‌شد. مثلاً با معرفی نسل جدید از اتاق شماره ۲، نام مدل از ۲۰۶ به ۲۰۷ تغییر کرد و اکنون مدل ۲۰۸ به بازار آمده است. 

اما بسیاری از مدل‌های پژو به نسل دهم خود نزدیک می‌شوند و چون عدد وسط نام مدل‌های پژو باید صفر باشد، ادامه نامگذاری با روش کنونی امکانپذیر نیست. به همین دلیل پژو تصمیم گرفته است، عدد سوم را روی هشت ثابت نگه دارد و بنابراین نسل بعدی مدل‌های ۴۰۸  و ۲۰۸ با همین نام‌ها عرضه خواهد شد.  

پژو ۳۰۱ برگ تازه‌ای در تاریخ کارخانه فرانسوی

تویوتا اتیوس

رنو سال‌ها پیش با‌عرضه مدل لوگان توانست جای پای خود را در این بازار محکم کند. در سه ماه اول سال ۲۰۱۲ بیش از ۲۰۰ هزار دستگاه از مدل‌های مختلف با پلتفرم لوگان تولید شده است. با موفقیت رنو، جنرال موتورز  با‌عرضه مدل کبالت در برزیل و تویوتا با‌عرضه مدل اتیوس در هند، راهی مشابه را پیمودند. 

در این فاصله حداکثر تلاش پژو برای رقابت در این بازارها ادامه تولید مدل‌های قدیمی نظیر ۴۰۵ و یا ساخت نمونه صندوق‌دار مدل‌های ۲۰۶ پژو و C4 سیتروئن بود. از این مدل‌ها اگرچه در بازارهایی مثل ایران استقبال شد، اما مدل‌های قدیمی خریدار چندانی نداشت و نمونه‌های صندوق دار هم نتوانست در جنگ قیمت در بازارهای بزرگ‌تر نظیر هند و چین پیروز شود. 

پژو ۳۰۱ برگ تازه‌ای در تاریخ کارخانه فرانسوی

پژو ۲۰۷ پشن Passion

حالا پژو تصمیم گرفته است تا از راهی مشابه رقیب هموطن خود را شکست دهد. ۳۰۱ خودرویی در ابعاد مشابه با رنو لوگان است و احتمالاً با قیمتی مشابه به بازار عرضه خواهد شد. اما آنچه ۳۰۱ را از رقیبانش متمایز می‌کند طراحی خودرو است. طراحان پژو این ماشین را با توجه به چهره جدید مدل‌های این کارخانه طراحی کرده‌اند و از نظر ظاهری لوگان در برابر ۳۰۱ ماشینی قدیمی به نظر می‌رسد.

قرار است دو موتور بنزینی و یک دیزل روی این ماشین گذاشته شود. موتورهای بنزینی ۱.۲ لیتری سه سیلندر (۷۲ اسب بخار) و ۱.۶ لیتری (۱۱۵ اسب بخار) خواهد بود و تنها موتور دیزل آن ۱.۶ لیتر حجم و ۹۲ اسب بخار قدرت دارد. 

ماشین قرار است در نمایشگاه خودرو پاریس در شهریور رونمایی شود و از پاییز به بازارهای ترکیه، یونان، روسیه، اروپای مرکزی و شرقی و خاورمیانه عرضه خواهد شد. این ماشین در کارخانه پژو در اسپانیا ساخته می‌شود. 

  • استفاده از مطالب و تصاویر این سایت تنها با ذکر منبع و لینک به «سایت خودرو» مجاز است

نظرات ارسال به توییتر

نام : متن نظر:
 
سامین رضائی
خیلی عالی