آئودی همزمان با جشن ساخت ده میلیون سدان سایز متوسط، مدل جدیدی از A4 را رونمایی کرد. مدل جدید که از زمستان امسال در بازار اروپا و در تابستان آینده در آمریکای شمالی به فروش خواهد رسید، مدل اصلاح‌ شده‌ای از نسل فعلی A4 است.

آئودی جدید که پاسخی به عرضه نسل جدید ب ام و سری ۳ است، از نظر ظاهری تازه شده اما به طور جدی تغییر نکرده است. تغییرات به چراغ‌ها و جلو پنجره جدید و سپرهای تازه محدود شده و انحنای کاپوت ماشین هم بیشتر شده است.

اما تغییرات فنی بسیار بیشتر است. سیستم فرمان به طور کامل تغییر کرده، کیفیت داشبورد و صندلی‌ها بیشتر شده، سیستم راه یاب ماهواره‌ای و کنترل سیستم صوتی کاملاً تغییر کرده  و از همه مهمتر سری تازه‌ای از موتورهای کم مصرف برای ماشین در نظر گرفته شده است.

شش موتوز دیزل و چهار موتور بنزینی برای مدل جدید A4 در نظر گرفته شده است. آئودی اعلام کرده که موتورهای جدید قوی‌تر اما به طور متوسط یازده‌ درصد از نسل پیشین موتورها کم‌ مصرف‌تر است.

کاهش مصرف به دلیل استفاده از سیستم جدید الکترومکانیکی برای فرمان و سیستم خاموش شدن اتوماتیک موتور هنگام توقف است. علاوه بر این سیستمی هم انرژی را که هنگام ترمز دفع می‌شود ذخیره و دوباره از آن استفاده می‌کند.

کم‌مصرف‌ترین موتور، چهارسیلندر دیزل با حجم دو لیتر است که ۱۳۶ اسب بخار قدرت دارد و تنها ۴.۲ لیتر در صد کیلومتر گازوئیل مصرف می‌کند. تولید دی اکسید کربن این موتور هم تنها ۱۱۲ گرم در هر کیلومتر است.

قوی‌ترین موتور بنزینی هم سه لیتری و شش سیلندر است که برای مدل S در نظر گرفته شده و ۳۳۳ اسب بخار نیرو تولید می‌کند. شتاب صفر تا صد این مدل پنج ثانیه و حداکثر سرعت آن ۲۵۰ کیلومتر در ساعت است.

از جمله امکانات تازه سیستمی است که با بررسی رفتار راننده در صورت بروز خطا یا رفتاری متفاوت به راننده هشدار می‌دهد. سیستم کروز کنترل تطبیقی هم برای این ماشین قابل سفارش است.

این سیستم سرعت ماشین را با توجه به سرعت ماشین جلو تنظیم می‌کند و با فاصله از ماشین جلو پدال گاز ماشین را تا حداکثر سرعت دویست کیلومتر در ساعت به طور اتوماتیک کنترل می‌کند. در سرعت‌های زیر سی کیلومتر هم ماشین در صورت مشاهده مانع به طور خودکار ترمز خواهد کرد و البته ماشین همیشه مراقب است که راننده بین دو خط رانندگی کند و با دوربین نقاط  کور آینه‌ها را هم زیر نظر دارد.

آئودی A4 مثل همیشه به صورت سدان، استیشن و آلرود کواترو یا استیشن بیابانی عرضه می‌شود و قیمت آن از ۳۵۴۲۵ یورو به بالا خواهد بود .