بعد از سال‌ها حدس و گمان درباره این ماشین، بالاخره آئودی پیش از نمایشگاه خودرو شانگهای، تصاویری از مدل Q3، را منتشر کرد. این ماشین بعد از Q7 و Q5 اکنون کوچک‌ترین SUV آئودی است.

Q3 بر روی پلت‌فرمی ساخته می‌شود که فولکس واگن تیگوان بر روی آن ساخته شده‌ است.

در حالی که چراغ‌های جلو Q3 به مدل A6 شبیه است، در طراحی ظاهر این ماشین، بیشتر از بقیه مدل‌های آئودی، از مدل A1 الهام گرفته شده است.

آئودی مثل همیشه در طراحی این ماشین، به تاکید بر ظاهر ساده و همیشگی آئودی بسنده کرده است. در مقایسه با نزدیک‌ترین رقبایش، ب ام و X1 و نیسان قشقایی، Q3 چیزی کم ندارد، اما ممکن است برابر رقبای آینده‌اش، رنج روور ایووک و مرسدس بنز GLC، کمی معمولی به نظر برسد.

آئودی برای جلب خریداران از فرمول همیشگی کیفیت بالای کابین استفاده کرده است. به گفته آئودی، یکی از جذابیت‌های این ماشین امکانات سفارشی بیشمار آن است. خریداران Q3 می‌توانند از پنج رنگ سیاه، خاکستری، بژ و دو طیف قهوه‌ای، رنگ داخل ماشین را پیدا کنند. سهرنگ تو دوزی پارچه‌ای و سه تو دوزی چرم‌ هم برای صندلی ها در نظر گرفته شده است.

چراغ‌های سقف، سقف شیشه‌ای، صندلی‌های گرم شونده، تهویه مطبوع اتوماتیک و سیستم ورود و خروج بدون کلید هم از جمله امکانات سفارشی Q3 است. <br /><br />دو موتور بنزینی و یک موتور دیزل برای Q3 در نظر گرفته شده است. حجم موتورهای بنزینی دولیتر است و ۱۶۸ و ۲۰۸ اسب بخار قدرت دارد. قدرت موتور دو لیتری دیزل Q3 هم ۱۷۵ اسب بخار است. قرار است یک موتور کم مصرف هم بعداً به این موتورها اضافه شود. <br /><br />وزن Q3 ۱۵۰۰ کیلوگرم است. آئودی برای سبک‌ کردن ماشین، کاپوت جلو و در عقب را از آلومینیوم ساخته است. <br /><br />شتاب صفر تا صد این ماشین با قوی‌ترین موتور ۶.۹ ثانیه است و حداکثر سرعتش۲۳۰ کیلومتر در ساعت. <br /><br />آئودی این ماشین را در کارخانه سئات در نزدیکی بارسلونا در اسپانیا می‌سازد. هنوز میزان تولید سالانه این ماشین به طور رسمی اعلام نشده است اما گفته می‌شود که این شرکت می‌خواهد سالانه صد هزار دستگاه Q3 بفروشد.<br /><br />عکس: آئودی<br /><br /><br /><br />