دو سال بعد از نمایش کانسپت «اسپرت کوپه»، فولکس واگن سدان «آرتئون گرن توریزمو» را در نمایشگاه ژنو رونمایی کرد. این سدان کوپه، لوکس‌ترین خودروی کارخانه آلمانی است و جایگزین مدل سی‌سی خواهد شد.

آرتئون که از تابستان امسال به بازار عرضه می‌شود، بر روی شاسی «ام کیو بی» فولکس‌واگن ساخته شده است. از پاسات کمی بزرگتر است و به جای فرم استاندارد سدان، سقفش با شیبی ملایم به صندوق عقب وصل می‌شود. ظاهر خودرو از سی‌سی اسپرت‌تر شده است و وبا جلو پنجره جدید فولکس‌واگن طراحی شده است.

هربرت دیه‌س، رئیس هیئت مدیره فولکس واگن همزمان با رونمایی از این خودرو گفت «آرتئون نسبت‌بندی‌های یک خودروی گرن توریزمو را با ویژگی‌های کاربردی یک سدان یک جا دارد. به جدیدترین امکانات اینفوتینمنت و رانندگی نیمه-خودران مجهز شده است و همزمان لوکس‌ترین مدل ما قیمت مناسبی هم دارد. این روشی است که ما با آن خودروسازان لوکس را به چالش می‌کشیم.»

فاصله دو محور خودرو ۲۸۴۱ میلی‌متر است و همین باعث شده جای سرنشینان عقب از سی‌سی بیشتر شود. با اینکه سقف ماشین شیب‌دار است، جای سر سرنشینان عقب هم بیشتر شده است و نشستن سه نفر در صندلی عقب، ممکن‌تر از سی‌سی است.

فولکس‌واگن آرتئون

صندوق عقب به شیوه خودروها هچ‌بک باز می‌شود و برای همین دسترسی به ۵۶۳ لیتر فضای صندوق راحت‌تر است. فولکس‌واگن می‌گوید بزرگترین فضای صندوق را در این کلاس ارائه می‌کند.

داخل خودرو به پاسات شبیه است. نمایشگر ۹.۲ اینچی با قابلیت فرمان گرفتن با حرکت دست از جمله امکانات تازه‌ای است که با آرتئون معرفی می‌شود. فولکس واگن چند سیستم‌ کمک به راننده را هم با آرتئون برای اولین بار در محصولاتش عرضه می‌کند. از جمله سیستم جدید کروز کنترل که سرعت خودرو را با توجه به اطلاعاتی نظیر حداکثر سرعت مجاز و مسیری که راننده حرکت می‌کند، به طور خودکار تنظیم می‌کند. چراغ‌ها با پیچیدن جاده موقعیت خود را تنظیم می‌کنند و قبل از اینکه خودرو بپیچد، جاده را برای راننده روشن می‌کند.

سیستم «کمک هنگام حادثه» خودرو هم در صورتی که اتفاقی برای راننده بیفتد، کنترل را در دست میگیرد و خودرو را در کنار جاده متوقف می‌کند.

سه موتور توربوی بنزینی و سه موتور دیزل برای آرتئون در نظر گرفته شده است. همه موتورها چهار سیلندر هستند و بین ۱۵۰ اسب بخار تا ۲۸۰ اسب بخار قدرت دارند. قوی‌ترین مدل با جعبه دنده هفت سرعته اتوماتیک دو کلاچه و سیستم دو دیفرانسیل عرضه می‌شود. به جز مدل معمولی، فولکس واگن آرتئون را در دو تزئین «الگانس»، با امکانات و ظاهر لوکس‌تر و «آر لاین» با امکانات و ظاهر اسپرت‌تر به خریداران عرضه می‌کند.