روزنامه های کره‌ای از قول گروه خودروسازی هیوندای خبر داده‌اند این شرکت از ماه آینده فروش مدلهای خود به خودروسازان ایران را به صورت قطعات منفصله آغاز خواهد کرد.

روزنامه «کره هرالد» (پیک کره) و روزنامه «دانگ-آ البو» (شرق آسیا)، چاپ سئول می‌گویند هیوندای بعد از شرکت فولادسازی «پوسکو» دومین کارخانه‌ کره‌ای است که بعد از برداشته شدن تحریم‌ها به طور رسمی همکاری اقتصادی خود با ایران را از سر میگیرد.

پیش از وضع تحریم‌های اقتصادی هیوندای و کیا قطعات منفصله مدلهای خود را به دو کارخانه سایپا و خودروسازان راین میفروختند. دو مدل هیوندای ورنا و آوانته در خودروسازی راین و کیا سراتو در سایپا مونتاژ می‌شد. هیوندای در سال ۲۰۱۰ بیست و سه هزار و ۲۰۰ دستگاه و در سال ۲۰۱۱ چهارده هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو به ایران فروخت و کیا هم در سال ۲۰۱۰ بیست و شش هزار دستگاه و در سال ۲۰۱۱ بیست و دو هزار دستگاه به سایپا قطعات منفصله خودرو فروخت.

فروش محصولات این کارخانه‌ها کره‌ای از سال ۲۰۱۲ و با شدت گرفتن تحریم‌ها متوقف شد، اما واردات محصولات این دو خودروساز توسط واردکنندگان بخش خصوصی و از طریق کشورهای حاشیه خلیج فارس باعث شد این دو خودروساز کره‌ای همچنان سهم بزرگی از بازار واردات را در اختیار داشته باشند.

روزنامه دانگ-آ البو از مذاکره هیوندای با دو خودروساز اصلی ایران خبر داده و احتمال داده به زودی قرارداد تازه‌ای برای همکاری با یکی از آنها امضا شود و کیا هم به دنبال تمدید قراردادش با سایپا است.