دنیای اقتصاد– اداره اطلاع رسانی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران دیروز آمار تولید خودرو طی هشت ماه گذشته را منتشرکرد.

براساس آمار مذکور، تولید انواع خودرو در کشور تا پایان آبان ماه ۱۹ درصد نسبت به سال قبل رشد کرده است و شرکت‌های خودروساز در این مدت در مجموع ۹۸۶ هزار و ۹۴۵ دستگاه خودرو تولید کرده‌اند. همچنین تولید دو شرکت بزرگ خودروساز ایران‌خودرو و سایپا در هشت ماه گذشته تا حدودی به هم نزدیک بوده است.

در این مدت در گروه صنعتی ایران‌خودرو ۴۸۸ هزار و ۷۶۷ دستگاه انواع سواری و وانت تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی معادل ۲۱ درصد داشته است. در گروه خودروسازی سایپا نیز تولید انواع سواری و وانت ۴۸۵ هزار و ۸۴۶ دستگاه بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۱۶‌درصدی داشته است.

مجموع تولید سواری و وانت تا پایان آبان امسال ۹۷۴ هزار و ۶۱۳ دستگاه بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۹ درصد رشد داشته و سهم سایپا و ایران خودرو هر کدام ۵۰ درصد است.

همچنین در بخش خودروهای تجاری، شرکت ایران خودرو دیزل در همین مدت ۶ هزار و ۸۱۲ دستگاه خودرو تولید کرده که ۸۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرده است.

از سوی دیگر در شرکت‌های سایپا دیزل و زامیاد (از شرکت‌های عضو گروه خودروسازی سایپا) ۵ هزار و ۵۲۰ دستگاه انواع خودرو تجاری تولید شده که ۱۲۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است. مجموع تولید انواع خودروهای تجاری تا پایان آبان امسال برابر با ۱۲ هزار و ۳۳۲ دستگاه بوده است که ۲۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است. سهم گروه سایپا ۴۵ درصد و سهم گروه ایران خودرو ۵۵ درصد است.