مهیار حصاری: شرکت چینی بی وای دی (BYD) قرار است به زودی یک مدل تمام الکتریکی را به ایران صادر کند. کارمانیا، که محصولات بی وای دی را در ایران عرضه می‌کند، به تازگی خبر داده قصد دارد مدل ائی۶ شرکت چینی را به ایران بیاورد.

ائی۶ در کلاسی بین ون های شهری و کراس اورها قرار می گیرد. نیروی این خودرو از یک باتری با ظرفیت ۷۵ کیلووات تامین می‌شود و طبق ادعای شرکت با هر بار شارژ، مسافت ۳۰۰ کیلومتر حرکت می‌کند. باتری‌های ماشین هم توسط خود بی وای دی ساخته می‌شود.

قدرت موتور این خودروی پنج نفره ۱۲۱ اسب بخار و حداکثر گشتاور آن ۴۵۰ نیوتن متر است. زمان مورد نیاز برای شارژ باتری‌های آن با استفاده از شارژر ۴۰ کیلوواتی با برق متناوب حدود دو ساعت اعلام شده است. البته می توان با شارژر مخصوص سه فاز آن را در عرض ده دقیقه تا پنجاه درصد شارژ کرد.

بی وای دی ائی۶

هفته‌نامه انگلیسی اتوکار Autocar این خودرو را به بهانه ورود پنجاه دستگاه از آن به ناوگان تاکسی‌های لندن بررسی کرده و در این بررسی از جای کم بار آن ایراد گرفته است. به گفته این مجله این خودرو اگرچه فضای خوبی برای مسافر دارد، اما به دلیل فضای کم بار چندان به عنوان تاکسی و به خصوص تاکسی فرودگاه مناسب نیست.

برخی ایرادات دیگر از جمله نرمی بیش از حد سیستم تعلیق که منجر به حرکات و نوسان عرضی زیاد خودرو می شود، سیستم فرمان و صداهایی که از قطعات مختلف شنیده می شوند که با توجه به حذف صدای موتور درون سوز بیشتر به چشم می آیند، نیز از این خودرو گرفته شده است.

در مجموع اتوکار حضور چنین خودرویی را قدمی مثبت در جهت حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی ارزیابی کرده است و معتقد است ترکیب توانایی‌های این شرکت در ساخت باتری و خودرو آینده روشنی را برای این مجموعه پیش بینی کرده اند.

بی وای دی ائی۶

قیمت این خودرو در ایران هنوز اعلام نشده است. بی وای دی ابتدا پیش‌بینی می‌کرد این خودرو را با قیمت حدود ۳۵ هزار دلار به بازار عرضه کند. اما قیمت این خودرو در حال حاضر معادل ۶۷ هزار دلار (حدود ۲۲۵ میلیون تومان) در اختیار راننده‌های تاکسی لندن قرار گرفته است. در ایران خودروهای الکتریکی عوارض گمرکی پرداخت نمی‌کنند و به همین دلیل انتظار نمی‌رود قیمت این خودرو تفاوت زیادی با قیمت جهانی آن داشته باشد.

در حال حاضر این خودرو در کشورهای مختلفی از جمله بلژیک ، هلند، انگلستان و ایالات متحده به تعداد محدودی به عنوان تاکسی در حال تردد است، اما فروش آنها به عنوان خودروی شخصی بیشتر به داخل چین محدود بوده است.

بی وای دی در سال ۱۹۹۵ کار خود را با تولید باطری های قابل شارژ و صنایع الکتریکی شروع کرد ودر سال ۲۰۰۳ با خرید کارخانه خودروسازی سیچوان چین (Tsichuan Automobile company) وارد عرصه تولید خودرو شد.

این شرکت در حال حاضر بین ده برند پرفروش خودرو در چین قرار دارد که در زمینه تولید خودرو، اتوبوس و همچنین خودروها و اتوبوس های برقی فعالیت دارد. بی وای دی به تازگی با همکاری شرکت دایملر برند تازه‌ای از خودروهای الکتریکی به نام «دنزا» را راه‌اندازی کرده است.