در حالی که پارس خودرو خود را برای آغاز تولید مدل شاسی‌بلند رنو ساندرو آماده می‌کند، سازمان استاندارد می‌گوید این مدل هنوز مجوز ساخت از این سازمان نگرفته است.

بعد از چند سال تاخیر، پارس خودرو قرار است از فردا تولید ساندرو «استپ وی» را آغاز کند. نسل اول استپ وی در سال ۲۰۰۸ در برزیل معرفی شد و بعد این خودرو را به بازارهای دیگر از جمله اروپا هم عرضه. با عرضه نسل دوم رنو ساندرو، مدل جدیدی از «استپ‌ وی» هم از سال ۲۰۱۴ به بازار آمده است.

ارتفاع ساندرو استپ‌وی حدود پنج سانتی‌متر از ساندرو هچ‌بک بیشتر است و با تغییراتی در سپر و دور گلگیرها ظاهرش به خودروهای شاسی بلند شبیه است.

این خودرو قرار است با همان موتور ۱۶۰۰ سی‌سی ۱۰۵ اسب بخاری مدل هچ‌بک عرضه شود. شتاب صفر تا صد کیلومتر این مدل ۱۱.۳ ثانیه و حداکثر سرعتش ۱۷۸ کیلومتر در ساعت است. مصرف سوخت این خودرو به طور متوسط ۶.۷ لیتر در هر صد کیلومتر است.

نسل جدید رنو ساندرو استپ‌ وی

نسل جدید رنو ساندرو استپ‌ وی

مجوز استاندارد

دیروز وحید مرندی‌مقدم، معاون سازمان ملی استاندارد در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس عنوان کرده بود که «پارس‌خودرو مدارکی برای دریافت مجوز تولید رنو ساندروی شاسی‌بلند (استپ وی) به سازمان استاندارد ارائه نکرده و تاکنون تاییدیه‌ای برای این محصول صادر نشده است.» به گفته وی، «پارس‌خودرو باید مدارک مربوط به ساندرو شاسی‌بلند را به سازمان استاندارد ارائه کند تا مورد بررسی قرار گیرد.»

در واکنش به این خبر شهریار طهماسبی، معاون مهندسی شرکت پارس خودرو در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، ادعای سازمان استاندارد را تکذیب کرد و گفت ساندرو استپ وی هم از سازمان استاندارد و هم از وزارت صنعت مجوز گرفته است.

هنوز قیمت ساندرو استپ وی اعلام نشده است. اما احتمالا این خودرو از مدل هچ‌بک گرانتر خواهد بود. مدل هچ بک ساندرو اتوماتیک در حال حاضر حدود ۵۴ میلیون تومان و مدل دستی آن حدود ۴۸ میلیون تومان در بازار فروخته می‌شود.