مدیر گروه خودروسازی گاز (GAZ) روسیه می‌گوید در حال مذاکره برای تاسیس کارخانه اتوبوس‌سازی در ایران است. وادیم سوروخین، مدیر گاز به خبرگزاری انگلیسی «جاست اتو»، گفته شرکتش بسیار مایل است در ایران سرمایه‌گذاری کند اما گفته «این کار آسان نیست.»

«آنها برای خرید ۱۷ هزار دستگاه اتوبوس شهری آگهی مناقصه داده‌اند. ایران توان تولید خودرو را دارد اما محصولاتش با فن‌آوری روز تولید نمی‌شود. ما تصور میکنیم در این بازار می‌توانیم فرصتی داشته باشیم.»

این خبر با کاهش شدید تولید اتوبوس در ایران همزمان شده است. تولید اتوبوس در ایران در ماه بهمن پنجاه درصد نسبت به سال ۱۳۹۳ کمتر بود. در این ماه در ایران خودرو دیزل ۹ دستگاه اتوبوس تولید شد. تولید اتوبوس شهری در شرکت پیشرو آسیا از ۱۲ دستگاه در سال ۹۳ به صفر رسید.

تولید در ماه بهمن در شرکت هوراند خودرو دیزل، عقاب افشان و یاوران خودرو هم متوقف شد. هواراند خودرو در بهمن ماه گذشته دو دستگاه، عقاب افشان ۲۷ دستگاه و یاوران خودرو سه دستگاه اتوبوس ساخته بودند.

این فقط روسها نیستند که مایلند از بازار بکر ایران سهمی داشته باشند. اواخر بهمن ماه شرکت آلمانی «مان» از حضور اتوبوس‌های ساخت این کارخانه در ایران به صورت سی کی دی خبر داد. «هاینس یورگن لووف» عضو هیات مدیره گروه خودروسازی مان همزمان با سفر هیات تجاری اتاق بازرگانی تهران از کارخانه مان گفت، گفت این کارخانه با شریک ایرانی‌اش به توافق رسیده است.

منبع: ایسنا، ایسنا، فرارو