استقبال بسیار زیاد از سهام جنرال موتورز در بازار بورس نیویورک باعث شد تا دقایقی بعد از باز شدن بازار قیمت این سهام افزایش پیدا کند.

هدف خودروساز آمریکایی از عرضه سهام گردآوری بیست میلیارد دلار سرمایه است تا بتواند با آن وامی را که از دولت آمریکا در سال ۲۰۰۹ گرفت پس دهد. دولت آمریکا سال گذشته جنرال موتورز ورشکسته را به کمکی پنجاه میلیارد دلاری سرپا نگه داشت و اکنون امیدوار است که بتواند بخشی از پولی را که در حقیقت از جیب مالیات دهندگان آمریکایی برای نجات بزرگترین خودروساز آمریکا خرج شده پس بگیرد.

قیمت هر سهم جنرال موتورز با شروع معامله ۳۳ دلار در نظر گرفته شد که به سرعت به ۳۵.۵ دلار افزایش پیدا کرد اما در پایان روز روی قیمت ۳۴.۱۹  ثابت ماند.

عرضه این میزان سهام خود رکوردی در معاملات بازار بورس محسوب می‌شود. تاکنون بیشترین عرضه سهام در آمریکا به شرکت ویزا تعلق داشت که در سال ۲۰۰۸، ۱۹.۷ میلیارد دلار سهام در بورس فروخته بود.

تصمیم دولت آمریکا برای کمک به جنرال موتورز، و به نوعی دولتی کردن این شرکت،‌ تصمیمی جنجالی بود. با تزریق این پول، دولت آمریکا این قدرت را به دست آورد تا هزینه‌های جنرال موتورز را کاهش دهد، مدیریت تازه‌ای سرکار بیاورد.

هزینه این تغییر ساختار، علاوه بر بسته شدن بسیاری از کارخانه‌های جنرال موتورز،  تعطیلی دو مارک پونتیاک و ساترن بود و شرکت سوئدی ساب هم که زیرمجموعه جنرال موتورز بود فروخته شد.

اما اکنون دولت آمریکا از این اقدام خود خوشحال است. نتیجه اقداماتی که در سال گذشته صورت گرفت و بهتر شدن وضعیت اقتصادی در جهان باعث شده تا جنرال موتورز دوباره روی پای خود برگردد. انتظار می‌رود این کارخانه امسال اعلام سود کند که در این صورت این اولین بار از سال ۲۰۰۴ میلادی خواهد بود که این شرکت سودده بوده است.