دبیر انجمن خودروسازان ایران می‌گوید خودروسازان ایرانی از طرح حسن روحانی، رییس جمهوری ایران برای عرضه سهام کارخانه‌های ایرانی به خودروسازان خارجی حمایت می‌کنند.

آقای روحانی که برای تشویق سرمایه‌گذاری خارجی در ایران به اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سویس رفته بود، اعلام کرد ایران آماده است سهام کارخانه‌های خودروسازی خود را به شرکت‌های خارجی واگذار کند.

احمد نعمت‌بخش به خبرگزاری ایسنا گفته پیشنهاد رییس‌جمهوری جای تقدیر دارد و شرکت‌های داخلی برای این کار آماده‌اند.

استقبال خودروسازان از حضور خارجی‌ها طبیعی است. ترکیبی از تحریم‌های اقتصادی، افزایش هزینه‌های به خاطر گران شدن ارز و اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها خودروسازی ایران را در دو سال گذشته فلج کرده و دولت هم بارها تقاضای کمک مالی به ایران خودرو و سایپا را رد کرده است. سرمایه و دانش فنی کارخانه‌های خارجی بدون شک روند نزولی صنعت خودرو در ایران را متوقف خواهد کرد.

با برداشته شدن تحریم خودروسازی ایران بعد از توافق هسته‌ای ایران امید بازگشت خودروسازان خارجی به ایران قوت گرفت و حتی صحبت‌هایی از مذاکرات خودروسازان آمریکایی برای سرمایه‌گذاری در ایران مطرح شد.

بازار بکر ایران که سال‌ها در انحصار خودروسازان داخلی بوده و درهایش به روی محصولات خارجی بسته بوده است انگیزه زیادی برای کارخانه‌های خارجی ایجاد می‌کند. همینطور هزینه‌های پایین تولید و موقعیت صادرات مجدد از ایران به کشورها منطقه ایران را به مقصدی جذاب برای ساخت کارخانه تبدیل کرده‌ است. اما آنطور که روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت، به نظر نمی‌رسد اعطای مالکیت کارخانه‌های ایرانی به شرکت های خارجی در عمل ساده باشد.

تولید داچیا لوگان با نام «تندر ۹۰» با همکاری ایران و فرانسه تازه‌ترین مثال این همکاری است که اگرچه در نهایت به تولید مدلی جدید منجر شد اما اجرای آن سال‌ها طول کشید و بارها به خاطر مسائل سیاسی با تاخیر روبرو شد. همینطور کارشناسان معتقدند فضای نامساعد رقابت و کسب و کار در خودروسازی ایران ممکن است بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی را دچار تردید کند.

محمدرضا نجفی منش، عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان می‌گوید «اظهارات رئیس‌جمهور به معنای دعوت از خودروسازان خارجی به ایران است و مثل این می‌ماند که کسی بخواهد برای پسرش زن بگیرد؛ خب تا مراحل اولیه آشنایی و خواستگاری و جواب نهایی طی نشود که نمی‌توان تاریخ عقد و عروسی را مشخص کرد. »