لوییس همیلتون راننده تیم مرسدس با همکاری هم‌تیمی‌اش نیکو رزبرگ و استفاده از اشتباه مسلم تیم ردبول توانست اولین پیروزی فصل ۲۰۱۶ خود را رقم بزند. با این پیروزی فاصله او با رزبرگ در صدر جدول ۲۴ امتیاز شد و به این ترتیب راننده انگلیسی بعد از چند ناکامی دوباره به کورس رقابت برای قهرمانی برگشت.

مسابقه به دلیل بارش باران پشت سر مارشال آغاز شد. بعد از خروج مارشال از پیست و آغاز جدی مسابقه ریکیاردو به سرعت از رانندگان مرسدس پیش افتاد و فاصله خود با رزبرگ را که در مکان دوم بود تا ۱۴ ثانیه افزایش داد. رزبرگ با مشکلی در ترمز ماشینش دست و پنجه نرم می‌کرد و بالاخره تیم از او خواست به همیلتون راه دهد و او قبول کرد.

فرمول یک موناکو ۲۰۱۶

با کمتر شدن آب در پیست ریکیاردو از تیم دستور گرفت تا برای لاستیکهای متوسط به گاراژ برگردد. با اینکه قاعدتا همیلتون باید در پاسخ به سرعت پشت سر او لاستیک عوض می‌کرد، اما تصمیم گرفت در پیست بماند و آنقدر صبر کند تا پیست برای لاستیک‌های نرم مناسب باشد.

ریکیاردو دوباره او را گرفت و فاصله‌اش را با همیلتون بیشتر کرد. آنقدر که به اندازه یک لاستیک عوض کردن وقت داشت. اما وقتی به گاراژ رفت تا لاستیک‌های نرم را بیاندازد، مکانیک‌ها حاضر نبودند و وقت زیادی تلف شد. آنقدر که همیلتون درست در پیچ خروجی گاراژ از او سبقت گرفت. از آنجا به بعد همیلتون با یک رانندگی فوق‌العاده توانست ریکیاردو را تا پایان مسابقه پشت سر خود نگه دارد و اولین پیروزی‌اش در این فصل را به دست آورد.

فرمول یک موناکو ۲۰۱۶

 

این دومین مسابقه پیاپی بود که اشتباه تیم ردبول هزینه سنگینی برای ریکیاردو داشت. در مسابقه اسپانیا هم راننده استرالیایی سکو را به خاطر استراتژی اشتباه تیمش از دست داد. اگرچه او در زمان‌گیری موناکو سریع‌ترین راننده بود و در نهایت روی سکو رفت اما تلخی اول نشدن برایش بسیار بیشتر از شیرینی کسب مقام دوم دوم.

با پیروزی همیلتون، مرسدس برای چهارمین سال پیاپی گرندپری موناکو را فتح کرد. همیلتون بعد از مسابقه از رزبرگ تشکر کرد که به گفته او مثل یک «جنتلمن» اجازه داد همیلتون از او سبقت بگیرد.

دانیل ریکیاردو

رزبرگ که در پیست خانگی مسابقه می‌داد بعد از راه دادن به همیلتون، وقتی در گاراژ بود به خاطر شلوغی مسیر مجبور به توقف شد و از مقام سوم به ششم سقوط کرد. در نهایت نیکو هالکنبرگ هم از او سبقت گرفت و هفتمین راننده‌ای بود که از خط پایان گذشت.

سباستین فتل راننده فراری هم اگرچه روز سریعی داشت اما در توقف‌های مسابقه سرجیو پرز از فورس ایندیا از او جلو زد و در نهایت چهارم شد. کیمی رایکونن، هم تیمی‌اش هم در دور دهم تصادف کرد و از دور مسابقه خارج شد.

فرمول یک موناکو ۲۰۱۶

فرناندو آلونسو راننده اسپانیایی تیم مک‌لارن هم از توقف بازی حداکثر استفاده را کرد با کسب مکان پنجم بهترین نتیجه تیم انگلیسی تا اینجای فصل را به دست آورد. بقیه امتیازهای موناکو را کارلوس ساینز، جنسن باتن و فیلیپه مسا به دست آوردند. مسابقه آنقدر پرحادثه بود که در پایان از ۲۲ راننده فقط پانزده راننده از خط پایان گذشتند.

ناکام بزرگ، مکس فرستاپن بود. راننده جوان هلندی که در اولین حضورش با ردبول در اسپانیا پیروز شده بود و رکورد جوان‌ترین برنده فرمول یک را شکست، در موناکو تصادف کرد و نتوانست مسابقه را تمام کند. دو راننده رنو هم با برخورد به کنار پیست از مسابقه کنار رفتند.

دو راننده سابر هم بعد از بحث روی بی‌سیم درباره دستور تیم که از مارکوس اریکسون خواست به فیلیپه نصر راه بدهد، با هم تصادف کردند و هر دو از رقابت کنار رفتند. اریکسون بعدا به خاطر اینکه باعث تصادف شده بود توسط داور جریمه شد و مسابقه کانادا را سه خط عقب‌تر از خطی که در زمان‌گیری به دست آورد آغاز خواهد کرد.