رنو یک عکس از نسل جدید مدل کولیوس را منتشر کرده است. قرار است شاسی‌بلند جدید رنو هفته آینده در نمایشگاه خودروی پکن رونمایی شود.

نسل اول کولیوس توسط رنو طراحی و توسط نیسان مهندسی شده بود و ابتدا در کارخانه شرکت مشترک «رنو سامسونگ» در بوسان کره جنوبی و بعد در هند و روسیه هم ساخته می‌شود.

قرار است نسل جدید کولیوس، در کنار مدل قاجار در کارخانه‌ جدید رنو در چین هم ساخته شود و رنو می‌خواهد با این دو مدل جای پای خود را در بازار چین محکم کند.

این کارخانه در سال ۲۰۱۵ تنها بیست و سه هزار دستگاه ماشین در چین فروخته و حالا امیدوار است دو شاسی بلند محبوبش ظرف یک سال همه ظرفیت ۱۵۰ هزار دستگاهی کارخانه تازه در «ووان» را پر کند.

نسل جدید هم نتیجه همکاری رنو و نیسان است. جلوپنجره خودرو همسو با طرح مدلهای جدید رنو تغییر کرده، زیربنای فنی آن از نیسان اکس‌تریل گرفته شده و اشتراکات فنی دیگری هم با رنو تالیزمان دارد. مانند مدلهای مگان و تالیزمان چراغهای روز ماشین خط باریکی است که روی سپر امتداد پیدا کرده است.

مانند اکس‌تریل که در سلسله مراتب مدلهای نیسان بالاتر از قشقایی قرار می‌گیرد، کولیوس هم بالاتر از قاجار است اما برخلاف اکس‌تریل که برای هفت نفر صندلی دارد، کولیوس پنج نفره است. رنو احتمالا نمی‌خواهد با هفت نفره کردن این شاسی‌بلند برای مینی ون «اسپاس» خود رقیبی خانگی درست کند.

از طرف دیگر هفت نفره نبودن نقطه ضعف در یک رقابت خانگی دیگر محسوب می‌شود. فروش نیسان اکس‌تریل در سال گذشته میلادی در چین ۴۵ درصد بیشتر شد و به بیش از ۱۶۶ هزار دستگاه رسید. به همین دلیل مهندسان رنو، کولیوس را طوری طراحی کرده‌اند که در صورت نیاز بشود ردیف سوم صندلی را به آن اضافه کرد.