لندروور با انتشار یک عکس از مدل جدید رنج‌روور نام «ولار»(Velar) را برای این خودرو تایید کرد. ولار چهارمین مدل از خانواده رنج‌روور است که با ابعادی کوچکتر از رنج‌روور اسپرت با پورشه ماکان رقابت می‌کند.

خبر آمدن این مدل تازه چند روز پیش به رسانه‌ها درز کرده بود. رنج‌روور حالا در بیانیه خود ساخت این مدل را رسما تایید کرده و نوشته «ولار برای ما یک رنج روور آوانت‌گارد است. این خودرو با خود ابعادی تازه از شبک بودن، مدرن بودن و وقار را برای مارک ما به ارمغان می‌آورد.»

سابقه نام ولار در رنج‌روور به دهه شصت میلادی برمی‌گردد. مهندسان لندروور این نام را روی خودروی آزمایشی گذاشته بودند که در نتیجه آن اولین رنج‌روور ساخته شد. این نام از کلمه لاتین Velare گرفته شده است که به معنی روبنده و حجاب است.

پلتفرم مشترک

ولار اولین رنج‌رووری است که از پلتفرم مشترک گروه خودروسازی جگوار-لندروور استفاده میکند. با این پلتفرم هم می‌توان خودروهای دو دیفرانسیل ساخت و هم ساخت خودروهای دیفرانسیل عقب با آن ممکن است.

پیش از این دو مدل سدان اکس ائی شاسی بلند اف-پیس جگوار از این پلتفرم استفاده کرده‌اند. گفته می‌شود برای این خودرو سری جدیدی از موتورهای چهار سیلندر در نظر گرفته شده است. موتور بنزینی دو لیتری ۲۴۷ اسب بخار و موتور دو لیتری دیزل ۲۳۷ اسب بخار نیرو تولید می‌کند. احتمالا این خودرو برای بعضی بازارها با موتورهای شش سیلندر دیزل و بنزینی هم ساخته خواهد شد.

این مدل در گسترش مارک رنج‌روور در بازارهای تازه نقش مهمی خواهد داشت. از زمانی گروه هندی تاتا جگوار-لندروور را از فورد خرید، این خودروساز انگلیسی به شدت متحول شده است. اما درآمدش امسال روندی کاهشی داشت. جگوار-لندروور علت را افزایش هزینه‌های بازاریابی و ضعف در تنوع محصولات اعلام کرده است. هدف از عرضه ولار جبران این ضعف است.

جزییات بیشتر درباره ولار چند روز دیگر و در آستانه آغاز نمایشگاه ژنو اعلام خواهد شد.