اَپل در ادامه تلاش خود برای ورود به بازار خودرو، در حال مذاکره برای خرید یا سرمایه‌گزاری در شرکت انگلیسی مک‌لارن است. سازنده خودروهای سوپراسپرت و مالک تیم فرمول یک، این خبر را تکذیب کرده اما روزنامه انگلیسی فاینشنال تایمز از قول سه نفر در داخل اپل از این مذاکرات خبر داده است.

اَپل بیش از دو سال است که پروژه ساخت خودروی خودران را آغاز کرده است. این شرکت در حال بررسی خرید کامل مک‌لارن یا سرمایه‌گزاری عمده در این شرکت است تا بتواند با تجربه مک‌لارن سرعت توسعه خودروی خود را بیشتر کند.

مک‌لارن، از مهندسی خودرو گرفته تا ساخت سیستم‌های کامپیوتری و شاسی‌ با کمک فیبرکربن و آلومینیوم، تجربه وسیعی را می‌تواند در اختیار اپل قرار دهد. علاوه بر این، مک‌لارن نامی با سابقه و معتبر هم در خودروسازی و هم در مسابقات اتومبیلرانی است.

تکرار آیفون در صنعت خودرو

البته کسانی که این اطلاعات را به روزنامه فاینشنال تایمز داده‌اند، می‌گویند شاید این معامله سرنگیرد. با این حال تخمین زده می‌شود قیمتی که مطرح شده بین یک تا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون پوند است.

اپل میخواهد در بازار خودرو همان کاری را انجام دهد که در بازار تلفن‌های همراه انجام داد. تحلیلگران می‌گویند صنعت خودرو در حال حاضر شبیه به وضعیتی است که صنعت موبایل ده سال پیش داشت. استراتژی اپل در آن زمان، محصولی به بازار عرضه کرد که کاملا با ایده رایج از موبایل متفاوت بود. به این ترتیب آیفون روش تازه‌ای از مصرف تلفن همراه را معرفی کرد.

اپل می‌خواهد همین کار را در صنعت خودرو تکرار کند. اما به نظر می‌رسد با وجود سرمایه‌گذاری زیاد، این کار به تنهایی برایش امکان ندارد. تابستان گذشته رسانه‌های آلمانی خبر دادند، اپل در حال مذاکره با دایملر و ب ام و است. این مذاکرات توسط خودروسازان آلمانی تکذیب شد و به سرانجام هم نرسید.