در یک گالری در مرکز شهر لندن، فولکس واگن از ایده خود برای تاکسی‌های این شهر پرده برداری کرد. این ماشین چهارمین مدل از سری تاکسی‌هایی است که فولکس واگن برای شهرهای مختلف جهان ساخته است. پیش از لندن، تاکسی‌های میلان، برلین و هنگ کنگ براساس همین مدل عرضه شده بود.

ابعاد این تاکسی بسیار کوچک است. با ۳.۷۳ متر طول، این ماشین از مدل فاکس، که کوچکترین مدل فعلی فولکس واگن است، کوتاه‌ تر است. عرض ماشین ۱.۶۶ متر است و ارتفاع آن ۱.۶۰ متر.

اما داخل ماشین کاملاً جا دار است. در طراحی داخلی از رنگ‌های روشن استفاده شده که به بزرگ‌تر نشان دادن فضا کمک می‌کند. صندلی کنار راننده برداشته شده تا جا برای گذاشتن بار و چمدان باز شود. فولکس واگن می‌گوید این ماشین برای دو مسافر به اندازه یک سدان لوکس دارد جای پا دارد. سقف ماشین هم شیشه‌ای است که هم به بازتر شدن فضا کمک می‌کند و هم مسافران تاکسی می‌توانند حداکثر محیط بیرون را تماشا کنند.

مهمترین بخش طراحی بدنه این ماشین در قسمت مسافر است. این تاکسی یک در بیشتر برای ورود و خروج مسافر ندارد و آن هم در سمت پیاده رو قرار داده شده تا مسافر با حداکثر ایمنی از تاکسی پیاده شود. این در به صورت کشویی رو به جلو باز می‌شود تا رفت و آمد به داخل ماشین آسان باشد.

این ماشین براساس کانسپت آپ فولکس واگن طراحی شده که این شرکت چند سالی است آنرا معرفی کرده است.  کلاوس بیشهاف، مدیر طراحی فولکس واگن، طراح مدل آپ و این تاکسی ها است. او می‌گوید که در طراحی مدل آپ از فولکس واگن سامبا باس، که در دهه ۵۰ میلادی ساخته شد،الهام گرفته شده است. 

vw_samba_bus

وزن این ماشین ۱۵۰۰ کیلوگرم است که در مقایسه با تاکسی های فعلی لندن (۱۸۰۰
کیلوگرم) سنگین به نظر می رسد. بخشی از این وزن به خاطر باتری های آن است.
موتور این تاکسی الکتریکی است که ۱۱۲ قوه اسب بخار نیرو تولید می‌کند.
حداکثر سرعت این تاکسی ۱۲۰ کیلومتر در ساعت است و با هر بار شارژ می‌تواند
۳۰۰ کیلومتر طی کند. فولکس واگن می‌گوید که هنگام شارژ دوباره، در یک ساعت
اول، هشتاد درصد باتری دوباره شارژ می شود.

فولکس اعلام کرده است که این مدل تنها یک کانسپت است، تا این شرکت از طریق آن بتواند کارایی مدل‌ الکتریکی فولکس را که در سال ۲۰۱۳ به بازار خواهد آمد به رخ بکشد. اما گفته شده است که
این شرکت آماده ساخت این ماشین است. قوانین حفظ محیط زیست در اروپا در حال
سخت تر شدن است و تاکسی های فعلی لندن با این روند، آینده طولانی را پیش
روی خود نمی بینند. پیشتر شهردار لندن گفته بود تا سال ۲۰۲۰  ناوگان
تاکسی‌های لندن که شامل ۲۲۰۰۰ دستگاه ماشین است باید به ناوگانی پاک تبدیل شود. معرفی این فولکس واگن شاید شروعی باشد برای جایگزینی تاکسی های
مشهور لندن. 

عکس: فولکس واگن