امروز در مراسمی ایران خودرو ، دنا، تازه‌ترین مدل این شرکت را رونمایی کرد. نیما مصلح، معاون طراحی و توسعه محصول ایران خودرو می‌گوید این مدل قرار است جایگزین مدل سمند شود. به گفته او، تولید آزمایشی دنا از آذر ماه آغاز خواهد شد و از اسفند ماه به بازار عرضه می‌شود.

دنا در دو مدل ال ایکس و ای ال ایکس عرضه می‌شود. قیمت مدل ال ایکس، بین چهارده تا هجده میلیون تومان و مدل ای ال ایکس، بین هجده تا بیست و چهار میلیون تومان اعلام شده است.

کیسه ایمنی هوا برای دو سرنشین جلو، کمربندهای ایمنی با اتصال سه نقطه‌ای در صندلی‌های جلو و عقب و ستون فرمان جمع شونده هنگام برخورد از روبرو از جمله امکانات ایمنی این ماشین است.

همه مدل‌های دنا به سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک مجهزند و با اعلام ایران خودرو، فرمان مدل ای ال ایکس برقی است.

با وجود اینکه وزیر صنایع و مدیران ایران خودرو از این مدل به عنوان یک خودروی کاملاً جدید و چهارمین خودروی ملی یاد می‌کنند، اما شباهت‌های آن با مدل سمند پنهان نیست. با این حال از نظر ظاهری نسبت به سمند تغییرات زیادی در آن دیده می شود، ضمن اینکه نمای جلوی ماشین به مراتب از پشت آن زیباتر است.


ده مدل جدید در هفت سال

جواد نجم‌الدین، مدیرعامل ایران خودرو در مراسم رونمایی از دنا گفت که این کارخانه امسال دو پلتفرم تازه طراحی خواهد کرد که براساس آن تا سال ۱۳۹۷ ده محصول جدید به بازار عرضه می‌شود.

او گفت که ایران خودرو سه درصد از درآمد این کارخانه را به تحقیق و توسعه برای طراحی و تولید این مدل‌ها اختصاص خواهد داد. او همچنین گفت که رانا، محصول دیگر ایران خودرو، از شهریور امسال به تولید انبوه می‌رسد و امسال وانت پیکان جای خود را به وانت سمند خواهد داد.

مدیرعامل ایران خودرو همچنین گفت که در سال ۱۳۹۰ هدف ایران خودرو این است که میزان رضایت مشتریان این شرکت را به هفتاد درصد برساند. او درباره میزان رضایت کنونی مشتریان پرفروش‌ترین خودروساز ایران اطلاعاتی نداد.

رسیدن به حجم تولید ۸۵۰ هزار دستگاه و صادرات ۹ درصد از محصولات هم از دیگر اهداف سال ۱۳۹۰ ایران خودرو اعلام شد.

عکس: پایگاه اطلاع‌رسانی ایران خودرو