براساس آمار اعلام شده توسط سازمان بین‌المللی خودروسازان (OICA) که مقر آن در پاریس است،  در سال ۲۰۱۰ بیش از ۷۷ میلیون و ششصد دستگاه خودرو در جهان ساخته شده که شانزده میلیون دستگاه بیشتر از تولید سال پیش از آن است. براساس این آمار ایران در سال ۲۰۱۰، با یک پله سقوط، سیزدهمین تولید کننده خودرو در جهان بوده است.

ایران بر اساس همین رتبه بندی در سال ۲۰۰۹ با تولید نزدیک به یک میلیون و چهارصد دستگاه خودرو، دوازدهمین خودروساز جهان بود، اما با وجود افزایش ۱۴.۷ درصدی تولید، رتبه ایران یک پله سقوط کرده است و رتبه دوازدهم به تایلند رسیده است.

OICA می‌گوید ایران در سال ۲۰۱۰، یک میلیون و ۳۶۷ هزار و ۱۴ دستگاه خودروی سواری تولید کرده است. بنا بر این آمار، تولید خودروهای سنگین در ایران ۲۳۲.۴۴۰ دستگاه بوده است.

آمار اعلام شده برای سال ۲۰۱۰ تخمینی است و ممکن است کمی با آمار واقعی متفاوت باشد.

چین مانند سال گذشته، بزرگترین خودروساز جهان است. در سال ۲۰۱۰، با افزایشی ۲۵ درصدی نسبت به سال قبل، بیش از هجده میلیون و دویست هزار دستگاه خودرو تولید کرده است.

پس از چین، ژاپن با تولید۹.۶۲۵.۹۴۰ دستگاه، دومین تولید کننده خودرو در جهان است. با این حال تولید خودرو در این کشور تقریباً نصف چین است.

پس از ژاپن، آمریکا (۷.۷۶۱.۴۴۳ دستگاه) و آلمان (۵.۹۰۵.۹۸۵ دستگاه) قرار دارند و کره جنوبی (۴.۲۷۱.۹۴۱ دستگاه) در رده پنجم است.

تولید خودرو در برزیل و هند بسیار به هم نزدیک است و رقابت این دو کشور برای کسب مقام ششم بزرگترین خودروسازان جهان بسیار جدی خواهد بود.

فرانسه که در سال ۲۰۰۸ مکان هشتم را به اسپانیا واگذار کرده بود، در سال ۲۰۱۰ هم رتبه نهم را به مکزیک داد که توانست بیش از دو میلیون دستگاه خودور در سال تولید کند.

تولید خودرود در کشورهایی که در رده های دوزادهم تا هفدهم قرار دارند، بین یک تا دومیلیون دستگاه خودرو است و رقابت برای کسب این مقام‌ها بسیار نزدیک است. اما به نظر می‌رسد سرعت روسیه در افزایش تولید از همه کشورها بیشتر باشد. این کشور در سال ۲۰۱۰ با ۹۳.۵ درصد افزایش تولید بیش از یک میلیون دستگاه خودرو تولید کرد و اکنون با یک پله فاصله با ایران در مقام چهاردهم قرار دارد.

رده‌بندی بیست خودروساز برتر جهان در سال ۲۰۱۰ به شرح زیر است:

کشور تولید
 ۱ چین ۱۸.۲۶۴.۶۶۷
 ۲ ژاپن ۹.۶۲۵.۹۴۰
 ۳ آمریکا ۷.۷۶۱.۴۴۳
 ۴ آلمان ۵.۹۰۵.۹۸۵
 ۵ کره جنوبی ۴.۲۷۱.۹۴۱
 ۶ برزیل ۳.۶۴۸.۳۵۸
 ۷ هند ۳.۵۳۶.۷۸۳
 ۸ اسپانیا ۲.۳۸۷.۹۰۰
 ۹ مکزیک ۲.۳۴۵.۱۲۴
 ۱۰ فرانسه ۲.۲۲۷.۷۴۲
 ۱۱ کانادا ۲.۰۷۱.۰۲۶
 ۱۲ تایلند ۱.۶۴۴.۵۱۳
 ۱۳ ایران ۱.۵۹۹.۴۵۴
 ۱۴ روسیه ۱.۴۰۳.۲۴۴
 ۱۵ بریتانیا ۱.۳۹۳.۴۶۳
 ۱۶ ترکیه ۱.۰۹۴.۵۵۷
 ۱۷ جمهوری چک ۱.۰۷۶.۳۸۵
 ۱۸ لهستان ۸۶۹.۳۷۶
 ۱۹ ایتالیا ۸۵۷.۳۵۹
 ۲۰  آرژانتین  ۷۱۵.۵۴۰