ای ام جی پنجاهمین سال تاسیس خود را با رونمایی از یک کانسپت کوپه چهار در که ظاهرا نامش جی‌تی۴ است جشن خواهد گرفت.

رسانه‌های خودرو گزارش داده‌اند این خودرو، که قرار است در سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه شود، جایگزین مدل سی‌ال‌اس خواهد شد و رقیبی مستقیم برای پورشه پانامرا خواهد بود.

بنا بر گزارش‌ها این کانسپت حدود دو هفته دیگر همزمان با نمایشگاه خودروی ژنو رونمایی خواهد شد. خودرویی که براساس آن ساخته می‌شود با موتور هشت سیلندر چهار لیتری بیش از ۶۰۰ اسب بخار قدرت خواهد داشت.

ای ام جی جی تی ۴

این خودرو سومین مدلی است که به طور مشخص توسط ای ام جی ساخته می‌شود. این بخش از شرکت دایملر تاکنون دو مدل اس‌ال‌اس و جی‌تی را با نام خود عرضه کرده است.

همزمان ای ام جی در حال کار بر روی یک سوپرکار براساس خودروی تیم فرمول یک مرسدس است که قرار است در اواخر سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه شود.

رقیبان سرسخت

برخلاف این سوپرکار که تنها در تعدادی محدود ساخته شده و هدفش افزایش اعتبار مارک ای ام جی است، چهار در کوپه قرار است در حجمی بیشتر تولید شود. علاوه بر پانامرا، این خودرو رقیبان قدری ماننده آئودی آر اس۷ و ب ام و ام ۶ گرن کوپه را در آلمان پیش رو دارد. از بین خودروهای غیرآلمانی هم می‌توان از مازراتی کواتروپورته به عنوان رقیبی جدی نام برد.

ای ام جی چند سالی است که به دنبال ساخت یک خودروی چهار در است. ابتدا تصور می‌شود مدل اس‌ال‌اس مبنایی برای ساخت یک کوپه چهار در شود. اما حالا به نظر می‌رسد این خودرو به مدل جی‌تی نزدیک باشد.

ای ام جی جی تی ۴

از نظر فنی پلتفرمی که مدلهای سی۶۳، ائی۶۳ و اس۶۳ روی آن ساخته شده دوباره به کار گرفته می‌شود. اما مهندسان ای ام جی می‌گویند این ساختار فنی را برای رسیدن به جی‌تی۴ به طور کلی دگرگون کرده‌اند. احتمالا از مواد بسیار سبک مانند آلومینیوم بیشتر در ساخت خودرو استفاده می‌شود.

ای ام جی در بهترین شرایط پا به پنجاه سالگی می‌گذارد. توبیاس موئرز که در سال ۲۰۱۳ به مدیریت این بخش از مرسدس منصوب شده است، می‌گوید وضعیت ای ام جی درست شبیه به وضعیت پورشه در سال ۲۰۱۰ و پیش از رونمایی از شاسی‌بلند دومش، ماکان است.

در حال حاضر ای ام جی ۳۱ مدل مختلف تولید می‌کند و قصد دارد تعداد مدلهایش را به ۴۸ افزایش دهد. انتظار می‌رود فروش این بخش از گروه خودروساز آلمانی در سال ۲۰۱۷ از مرز هشتاد هزار دستگاه عبور کند.