جنسن باتن، راننده تیم مک‌لارن، پیروز بلامنازع اولین مسابقه فصل ۲۰۱۲ بود. او مسابقه را پشت سر هم تیمی‌اش، لوییس همیلتون ، از خط دوم آغاز کرد اما در پیچ اول از او سبقت گرفت و تا پایان مسابقه مقام اول را حفظ کرد. بعد از او سباستین فتل، از تیم ردبول دوم شد. لوییس همیلتون در حالی که بیشتر مسابقه دوم بود به مقام سوم رسید و مارک وبر از ردبول چهارم شد. 
فرناندو آلونسو، راننده فراری و قهرمان پیشین فرمول یک هم که در زمان گیری نتیجه بسیار ضعیفی گرفته بود، امروز سرعتی فوق‌العاده داشت. آلونسو مسابقه را از خط ۱۲ شروع کرد اما در نهایت پنجم شد. با اینکه از ماشین امسال فراری انتقاد زیادی می‌شود، آلونسو نشان داد که هنوز نباید از این ماشین ناامید شد. 
شگفتی ساز دیگر مسابقه امروز، پاستور مالدونادو، راننده ویلیامز بود که در تمام مسابقه سرعتی بسیار بالا داشت. او اما نتوانست از این سرعت بالا نتیجه خوبی بگیرد و در حالی که برای کسب مکان پنجم با آلونسو رقابت می‌کرد، در دور آخر کنترل ماشین را از دست داد و تصادف کرد. 
با خروج مالدونادو، کامی کوبایاشی به مقام ششم رسید. 
کیمی رایکونن، قهرمان پیشین مسابقات که بعد از دو سال به فرمول یک برگشته است برخلاف زمان‌گیری، روز خیلی خوبی داشت. سبقت گرفتن تخصص رایکونن است و او در ملبورن از این تخصص به خوبی استفاده کرد. راننده تیم لوتوس مسابقه را از خط هجدهم آغاز کرد اما در طول مسابقه ماشین‌ها را یک به یک از پیش رو برداشت و در دور آخر با رانندگی بسیار خوب جلوتر از سرجیو پرز، راننده تیم سابر  هفتیم راننده‌ای بود که از خط پایان گذشت. 

پاستور مالدونادو
سرجیو پرز، اگر چه امروز هشتم شد اما یکی از بهترین راننده‌های پیست بود. او در زمان گیری هفدهم شده بود اما به خاطر تعویض جعبه دنده بعد از زمان گیری، جریمه شد و مجبور شد مسابقه را از خط آخر شروع کند. سبقت‌های او در طول مسابقه لحظه‌های زیبایی را خلق کرد. 
تنها راننده‌ای که بی توجه به جریان مسابقه رانندگی می‌کرد، جنسن باتن بود که در لحظاتی تا دوازده ثانیه از رقیبانش پیش بود. حضور لوییس همیلتون در مکان دوم هم به نوعی سپر دفاعی برایش تبدیل شده بود. 
در دور ۳۸ ، هر دو راننده مک‌لارن برای تعویض لاستیک به گاراژ رفتند. همزمان مسابقه به خاطر نقص فنی ماشین ویتالی پترف از تیم کیترهم متوقف شد.  مارشال به پیست وارد شد و راننده‌ها مجبور شدند تا بیرون کشیدن ماشین پترف پشت مارشال در پیست رانندگی کنند. 
این اتفاق در بدترین زمان برای رانندگان مک‌لارن رخ داد چون هنگام ورود مارشال به پیست، فتل در حال وارد شدن به گاراژ بود و  از فرصت کم شدن سرعت همیلتون پشت مارشال استفاده کرد و بعد از تعویض لاستیک جلوتر از او به پیست برگشت.
با از دست رفتن مکان دوم و نزدیک شدن ماشین‌ها به یکدیگر پشت مارشال، موقعیت برای باتن بسیار خطرناک شد. اما با شروع دوباره مسابقه باتن توانست مکان اول را حفظ کند و از قهرمان دو دوره قبل فاصله بگیرد.

مارک وبر، راننده دیگر تیم ردبول که در پیست خانگی مسابقه می‌داد هم
روز خوبی داشت. او مسابقه را از خط پنجم شروع کرده بود و در نهایت توانست
یک پله بالاتر مسابقه را تمام کند. 
مرسدس با اینکه در زمان گیری بسیار موفق بود و مایکل شوماخر توانست
بهترین خط شروع را در دوسال گذشته به دست آورد، در طول مسابقه حرفی برای
گفتن نداشت. شوماخر در دور یازدهم  به دلیل نقص فنی از دور خارج شد و نیکو
رزبرگ که در دورهای ابتدایی تا مکان چهارم پیش آمده بود دست آخر دوازدهم
شد. 
رومن گروژان از تیم لوتوس هم روز بدی داشت. او با ماشین بسیار خوب
این فصل رنو توانست در زمان گیری سوم شود اما در دور سیزدهم با تصادف با
پاستور مالدونادو از مسابقه خارج شد. 
فیلیپه مسا از فراری، نیکو هالکنبرگ و هایکی کوالاینن از کیترهم نیز
مسابقه را نیمه‌تمام رها کردند و به دو راننده تیم اچ‌آر‌تی به دلیل کسب
نکردن حدنصاب لازم اجازه مسابقه داده نشد. 
مسابقه بعدی هفته آینده در مالزی برگزار می‌شود