با صدور مجوز واردات دو مدل باکستر، این خودروی اسپرت به بازار خودرو ایران برگشت. براساس نامه‌ وزارت صنعت به گمرک ایران که نسخه‌ای از آن توسط خبرگزاری‌ها منتشر شده، علاوه بر مدل ماکان، دو مدل باکستر و باکستر اس کارخانه آلمانی مجوز واردات گرفتند.

تاریخ نامه‌ای که در خبرگزاری‌ها منتشر شده دوم تیر است. در این نامه علی خلج، سرپرست جدید دفتر مقررات واردات و صادرات وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به پورسیف، مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک جمهوری اسلامی ایران واردات سه مدل خودروی پورشه را آزاد اعلام کرده است.

بعد از ممنوعیت واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی در سال ۱۳۹۲، تعداد پورشه‌هایی که به کشور ایران وارد شد کاهش شدیدی داشت.

porsche-boxter

کاهش واردات

بنابر آمار گمرک ایران در سال ۱۳۹۳، تنها ۱۷ دستگاه پورشه به ایران وارد شد. این پورشه‌ها خودروهایی بودند که مجوز ورودشان پیش از ممنوعیت دولت صادر شده بود. در سال بعد و با آمدن پورشه ماکان به بازار، که حجم موتورش کمتر از ۲۵۰۰ سی‌سی بود، ورود ۳۴ دستگاه پورشه به ایران در گمرک ثبت شد.

حالا که مدل ۷۱۸ باکستر هم با موتور چهار سیلندر توربو ساخته می‌شود، از نظر قانونی ورودش به ایران منعی ندارد و براساس نامه‌ای که به گمرک داده شده، واردکنندگان می‌توانند این خودروی اسپرت را به ایران وارد کنند.

مدلهای موجود پورشه باکستر که بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ وارد شده‌اند بین ۲۳۵ تا ۳۱۵ میلیون تومان در بازار فروخته می‌شود. یک فروشنده در تهران، مدل ۲۰۱۷ این خودرو را با قیمت ۵۹۰ میلیون تومان آگهی کرده است. قیمت مدل جدی ماکان در بازار ۶۴۰ میلیون تومان است و مدلهای دست دوم بین۵۳۰ تا ۵۸۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

نکته جالب درباره این مجوز جدید واردات، اجازه ورود پورشه باکستر اس است. این خودرو مدل اسپرت‌تر باکستر است که با موتور چهار سیلندر با حجم ۲۴۹۷ سی‌سی تولید می‌شود که فقط ۳ سی‌سی تا حد قانونی واردات فاصله دارد.

دولت از نیمه سال ۱۳۹۱و در اوج تحریم‌ها، با هدف کنترل مصرف ارز، واردات خودروهای که حجم موتورشان بیشتر از ۲۵۰۰ سی‌سی بود ممنوع کرد. پیش از این ممنوعیت واردات خودروهای لوکس با ارز مرجع ۱۱۲۶ تومانی اعتراض‌های زیادی در پی داشت. این خودروها در حالی به ایران وارد شده بود که دولت برای واردات دارو به ایران ارز مرجع نداد.