رییس انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید در پی ادامه توقف شماره‌گذاری خودروهای هوندا ساخت آمریکا توسط پلیس، وزارت صنعت، معدن و تجارت و انجمن واردکنندگان خودرو، شکایت قانونی را در دادگاههای ذی‌صلاح در این خصوص انجام داده‌اند که از مراجع قضایی نیروهای مسلح نیز این موضوع در حال پیگیری است.

بعد از انتقاد از ساخت آمریکا بودن هوندا سی آر-وی، پلیس راهور ناجا شماره‌گذاری این مدل را متوقف کرده است. اگرچه هوندا یک شرکت ژاپنی است اما این مدل خودرو را در کارخانه‌اش در آمریکا می‌سازد. پیش از این، وزارت صنعت، واردات و شماره‌گذاری خودروهای کمپانی‌های آمریکایی را ممنوع کرده بود.

اکنون اما پلیس راهور ناجا، شماره‌گذاری و ارایه پلاک به تمام خودروهایی که از مبدا آمریکا ثبت‌سفارش شده‌اند را متوقف کرده است. در حالیکه از نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ ممنوعیتی برای ورود این خودروها به داخل کشور وجود ندارد و آنها، خودروی آمریکایی محسوب نمی‌شوند.

غیرآمریکایی ساخت آمریکا

بر این اساس، وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای از پلیس راهور ناجا، خواسته خودروهای غیرآمریکایی که در آمریکا تولید می‌شوند را از شماره‌گذاری کند.

فرهاد احتشام‌زاد، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو به خبرگزاری مهر گفته «پلیس راهور تنها مسئولیت شماره‌گذاری خودروها را دارد و در جایگاهی نیست که بتواند تفسیر خاصی از آمریکایی بودن یا نبودن خودروها داشته باشد، بلکه این دستگاه تنها یک نهاد اجراکننده سیاست‌های نهادهای ذی‌صلاح در امر شماره‌گذاری است.»

هزار خودروی معطل

به گفته احتشام‌زاد هم اکنون که شماره‌گذاری این خودروها متوقف شده، روزانه ۲۰۰ میلیون تومان ضرر به واردکنندگان تحمیل می‌شود؛ چراکه در حال حاضر ۱۰۰۰ دستگاه خودروی وارداتی وجود دارد که به دلیل تفسیر پلیس راهور، شماره‌گذاری نمی‌شوند.

وی اظهار داشت: تعدادی از واردکنندگان به دادگاههای ذی‌صلاح در خصوص این رفتار پلیس راهور شکایت کرده‌اند، چراکه آنها حقوق مکتسبه‌ای دارند و مطابق قانون، مسئولیت هر گونه ممنوعیت پیش روی شماره‌گذاری خودروها با دستگاههایی همچون وزارت صنعت، سازمان ملی استاندارد یا سازمان حفاظت محیط‌زیست است.

احتشام‌زاد از برگزاری جلسه‌ای در وزارت صنعت، در روز گذشته(دوشنبه- اول آذرماه) با حضور نمایندگان سازمان ملی استاندارد و سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خبر داد و گفت علیرغم اعلام قبلی، پلیس راهور ناجا در این جلسه حضور نداشت.