هانس گریمل*: مسیر بین مرکز شهر سئول و محل نمایشگاه خودروی این شهر پر از موانع ضد تانک و سیم‌خاردار است. از اینجا تا کره شمالی تنها نیم ساعت راه است و تنش اخیر بین دو کشور دلیل وجود این تجهیزات دفاعی است. 
اگر جنگی آغاز شود، پایتخت ده میلیون نفری کره جنوبی که دفاتر مرکزی کارخانه‌های هیوندای، کیا و جنرال موتورز کره جنوبی در آن قرار دارد، در تیررس موشک‌های کره شمالی است. 
خودروسازان مدت‌ها است که فاکتور جنگ را در برنامه‌ریزی‌های خود در نظر گرفته‌اند و حالا که خطر نزدیک شده است باید سراغ برنامه‌های خود بروند.
در چند هفته گذشته کره شمالی آتش بس موقت با کره جنوبی را لغو کرده، تهدید به حمله اتمی می‌کند و نیروگاه هسته‌ای خود را بازگشایی کرده است. 
اما به نظر می‌رسد این تصویر برای خودروسازان کره جنوبی و دیگر مردم این کشور چندان هم ترسناک نیست. در جلسه مطبوعاتی نمایشگاه خودروی سئول اندکی درباره تهدید‌های تازه صحبت شد اما نگرانی چندانی مطرح نشد. 
سخنگوی یکی از کارخانه‌های خودروسازی گفت بیشتر از زلزله در ژاپن می‌ترسد تا داد و فریاد‌های همسایه شمالی. 
هیوندای و کیا که هر دو می‌دانند اگر جنگی شروع شود کارخانه‌هایشان از بین خواهد رفت حاضر نیستند در این باره اظهار نظر کنند. سخنگوی هیوندای حتی حاضر نشد بگوید آیا این کارخانه برای شرایط جنگی برنامه‌ای دارد یا نه. 
دن آکرسون، مدیر جنرال موتورز اما می‌گوید شرکتش در کره جنوبی برنامه‌هایی برای حفاظت از کارخانه‌ها، کارمندان و اموال خود دارد. بیشتر خودروهای شورلت که در اروپا فروخته می‌شود در کره جنوبی ساخته می‌شود. 
آقای آکرسون در گفتگویی با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی گفت «اگر اتفاقی در کره جنوبی بیفتد نه تنها خودروسازی کره جنوبی بلکه همه صنعت خودرو را تحت تأثیر قرارخواهد داد.»
جنگ بیشترین ضربه را به هیوندای و کیا خواهد زد. ۵۸ درصد تولیدات کیا در بازارهای جهانی فروخته می‌شود و ۴۳ درصد از خودروهایی که در کارخانه‌های هیوندای ساخته می‌شود صادر می‌شود. اگرچه مدل‌هایی نظیر کیا سید و هیوندای آی۳۰ در کارخانه‌هایی در اروپا تولید می‌شود اما در صورت آغاز جنگ قطعه‌سازان به طور حتم دچار آسیب می‌شود و تولید در کارخانه‌های اروپا هم تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. 
اما تا الان کارخانه‌ها در کره جنوبی بی‌توجه به هیاهوی جنگ به کار مشغولند. مردم این کشور یاد گرفته‌اند تا در برابر چنین بحران‌هایی صبور باشند و مانند دفعات پیش منتظر آرام شدن اوضاع بماند.
* این مقاله در سایت اتوموتیو نیوز چاپ شد