خبر از بین بردن سیزده دستگاه خودروی لوکس قاچاق، به جز جنجال خبری ابعاد تازه‌ای از ورود خودروهای غیرقانونی به ایران را روشن کرد. دو روز پیش (۲۴ مرداد)، مدیر کل مبارزه با قاچاق سازمان تعزیرات حکومتی اعلام کرد برای اولین بار ۱۳ خودروی قاچاق در شیراز نابود می‌شود.

این خودروهای قاچاق ب ام و، پورشه، بنز و رنجروور هستند و به گفته خبرگزاری‌ها از «مرزهای غیرقانونی» به کشور وارد شدند و بعضی از آنها با سندسازی و جعل اسناد پلاک شده و فروخته شده بودند. قاچاقچی این خودروها در شیراز بازداشت شده و ۱۴ میلیارد تومان جریمه شده است.

این اولین بار است که در ایران خودروهای قاچاق از بین برده می‌شود. ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز دلیل قانونی این کار را «آیین‌نامه‌ امحاء کالاهای قاچاق» می‌خواند که دولت اواخر خرداد تصویب کرده است.

یا امحاء یا خروج

قاسم خورشیدی، سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از این تصمیم دفاع کرده و می‌گوید «از یک سو با قاچاق کالا مبارزه می کنیم و اگر قرار باشد در سوی دیگر ماجرا، کالای قاچاق از طریق سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی وارد بازار شود، قابل توجیه نیست.»

اولویت و تاکید آیین‌نامه جدید دولت این است که کالاهای قاچاقی که کشف می‌شود به هیچ وجه در بازار توزیع نشود.
بنابراین این خودروها یا باید از بین برود یا از کشور خارج شود. براساس قانون برای خروج خودروها از کشور باید تضمینی بین دو تا پنج برابر ارزش آنها پرداخت شود.

iran-luxury-car-05 iran-luxury-car-02 iran-luxury-car-01

هر سه روز یک خودرو

همزمان با اعلام خبر از بین بردن خودروهای لوکس قاچاق، عکس‌هایی از چند خودروی لوکس در پارکینگ سازمان املاک تملیکی منتشر شد و گفته شد این خودروها قاچاق بوده و مدت‌ها است در پارکینگ سازمان خاک می‌خورد. خبرگزاری میزان که این عکس‌ها را منتشر کرد گفت سازمان درباره وضعیت این خودروها پاسخی نداده، اما خبرگزاری تسنیم از قول امین دلیری مدیرعامل سازمان اموال تملیکی گفت تعداد خودروهای لوکس قاچاق ضبط شده در ایران شصت دستگاه است و خواهان امحاء آنها شده بود.
ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده در چهار ماه اول امسال ۴۵ دستگاه خودروی لوکس قاچاق کشف شده است. به این ترتیب تقریبا هر سه روز یک خودروی لوکس به طور غیرقانونی به ایران وارد می‌شود. سازمان املاک تملیکی تعداد خودروهای لوکس قاچاق ضبط شده را در کل شصت دستگاه اعلام کرده است.

گمرک ایران می‌گوید خودروهای قاچاقی که قرار است در شیراز از بین برده شود، از طریق مناطق آزاد به ایران آمده است. قاچاقچی‌ها خودروها را به مناطق آزاد می‌برند، آنجا اسناد گمرک را جعل می‌کنند و با سندهای جعلی برایشان پلاک می‌گیرند. در بعضی موارد این خودروها پیش‌فروش شده بود است.

  • عکس بالای صفحه تزیینی است