در تازه‌ترین رده‌بندی کیفیت خودروهای داخلی خودروهای ژاپنی بهترین و پراید بدترین خودرو ساخت ایران معرفی شد.  در این رده بندی که توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران برای خودروهای ماه اردیبهشت اعلام شده است ۲۳ خودرو آزمایش شده و روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی این رده‌بندی را بررسی کرده است. 
در این رده بندی نیسان تینا همچنان لقب با کیفیت ترین خودرو را حفظ کرده و پراید ۱۳۱ پارس خودرو نیز از جای خود در انتهای جدول تکان نخورده است. با معیار شرکت بازرسی«هر خودرویی که مجموع نمرات منفی آن بین صفر تا ۱۲۰ باشد، «خیلی خوب» به شمار می‌رود» و چون تمام خودروهای ارزیابی شده در اردیبهشت نمره‌ای در این بازه به دست آورده‌اند، پس روی کاغذ باید همه آنها را «خیلی خوب» دانست. اگر چه برخی کارشناسان این نتیجه‌گیری را قبول ندارند و نمی‌پذیرند که کیفیت یک خودرو مونتاژی ژاپنی با یک خودروی ساخت داخل ارزان‌قیمت در یک بازه کیفی قرار گیرد. 

در رده‌بندی اردیبهشت نیز مانند قبل، سطح کیفی خودروهای تولیدی در ۹ معیار سیستم فنربندی، تعلیق و فرمان، موتور، ترمز، تجهیزات الکتریکی، تزئینات داخلی و خارجی، صداهای غیرعادی، بدنه، نفوذ آب و رنگ مورد ارزیابی قرار داده و آنها را بر حسب نمرات منفی کسب شده، رده‌بندی کرده است. مسوولان شرکت بازرسی می‌گویند کسب نمره منفی در این معیارها به معنای وجود ایرادات ایمنی نیست.
مثلا اگر خودرویی در «ترمز» نمره منفی دارد، به آن معنا نیست که ترمز آن عمل نمی‌کند، بلکه دارای یکسری ایرادات غیر ایمنی است. یا مثلا وجود نمره منفی در معیار نفوذ آب را نباید ورود آب به داخل خودرو به حساب آورد.
شرکت بازرسی می‌گوید خودروهای داخلی پیش از آنکه تحت ارزیابی نهایی قرار گیرند، باید از تست‌های ایمنی به سلامت عبور کنند و در غیر این صورت اصلا به ارزیابی نهایی راه نمی‌یابند و باید برای اصلاح ایرادات موجود، به کارخانه بازگردانده شوند.
ظاهرا وقتی محموله‌ای از خودرویی خاص، دارای مشکل ایمنی باشد، شرکت بازرسی نامه رد آن محموله را به خودروسازان و وزارت صنایع می‌فرستد تا اصلاحات لازم در آنها انجام و از ورود خودروهای ایراددار به بازار جلوگیری شود.
حال اینکه خودروسازان این دغدغه را رعایت می‌کنند و اصلاحات لازم را روی محموله‌های برگشتی انجام می‌دهند، موضوعی که نمی‌توان آن را تایید یا رد کرد.
حتی خود مسوولان شرکت بازرسی نیز در این مورد با اطمینان صحبت نمی‌کنند و می‌گویند وظیفه شان فقط اطلاع‌رسانی است.