مرسدس بنز برای رقابت با خودروهای الکتریکی ب ام و و تسلا، یک برند جدید ایجاد می‌کند. خبرگزاری بلومبرگ از قول منابعی در داخل شرکت اعلام کرده، هنوز نامی برای این برند جدید انتخاب نشده است. قرار است دو شاسی‌بلند و دو سدان الکتریکی با این برند به بازار عرضه شود.

بنز قرار است مهر ماه امسال کانسپتی از شاسی‌بلند الکتریکی خود در نمایشگاه پاریس رونمایی کند. گفته می‌شود این کانسپت با هر بار شارژ تا ۵۰۰ کیلومتر حرکت می‌کند و بنز با آن چهره جدید خودروهای الکتریکی خود را نمایش خواهد داد که با مدلهای معمولی فرق دارد.

تسلا مهمترین دلیلی است که خودروسازان آلمانی را برای عرضه خودروهای الکتریکی به تکاپو انداخته است. با اینکه ایده‌های بلندپروازانه این شرکت آمریکایی باعث شده محصولاتش را با تاخیر به بازار عرضه کند و کسب درآمدش هم با اما و اگر باشد، اما استقبال از مدل اس این کارخانه،‌ چشم‌انداز بازاری پرسود را به روی خودروسازان لوکس باز کرده است.

از طرف دیگر قوانین دولت‌ها با هدف کاهش آلودگی هوا دائم سخت‌تر می‌شود و خودروسازان آلمانی ناگزیرند برای رعایت این قوانین خودروهایی با آلودگی کم یا بدون آلودگی تولید کنند.

تغییر استراتژی

مسافت کمی که خودروهای الکتریکی با هر بار شارژ حرکت می‌کنند و زمان طولانی که برای شارژ نیاز دارند، مهمترین مشکل برای فروش بالای آنها است. قیمت بالا و تنوع کم محصولات در این بازار هم باعث شده خریداران رغبت زیادی نشان ندهند.

در بین خودروسازان آلمانی ب ام و، از همه زودتر و جدی‌تر به بازار خودروهای الکتریکی وارد شد. سرمایه گذاری زیاد این کارخانه در فن‌آوری‌های تازه بیشتر شبیه به یک قمار بود. اما حالا این شرکت نه تنها از رقیبانش جلوتر است بلکه مسیرش برای پیشرفت هموارتر است. حالا سهم خودروهای الکتریکی، که با برند i فروخته می‌شود، از کل فروش ب ام و پانزده درصد است.

آئودی تا پارسال با احتیاط زیادی در حال بررسی بازار و عرضه محصولات مناسب بود. اما بعد از رسوایی تقلب در آزمون میزان آلودگی موتورهای دیزل، این شرکت استراتژی خود را به سمت ساخت خودروهای الکتریکی بیشتر تغییر داد. درباره این تغییر {اینجا} بیشتر بخوانید.

بنز برخلاف ب ام و که برند مخصوصی برای خودروهای الکتریکی ایجاد کرده بود، قصد داشت محصولات عادی خود را با باتری به بازار عرضه کند. این راه ارزان‌تر از استراتژی ب ام و بود و ریسک کمتری داشت. اما به نظر تصمیم هر دو کارخانه عوض شده است. ب ام و اعلام کرده تا پنج سال دیگر مدل تازه‌ای از برند آی عرضه نخواهد کرد و مرسدس بنز قصد دارد خودروهای الکتریکی با برند جدید را تا پنج سال دیگر به بازار عرضه کند.