مرسدس بنز با تغییر چهره و نام بزرگترین شاسی بلند خود امیدوار است بتواند توجه مشتریان را بیشتر به این مدل جلب کند. مدل جدید کلاس جی‌ال‌اس به بازار اروپا عرضه شده و از بهار سال ۲۰۱۶ به بازار عرضه خواهد شد.

این مدل که به عنوان مدل ۲۰۱۷ فروخته می‌شود، از کلاس جی‌ال قوی‌تر و کم‌مصرف‌تر است و یک جعبه دنده اتوماتیک ۹ سرعته کاملا جدید دارد. سیستم فنربندی آن هم نسبت به مدل قبلی تغییر داده شده تا سواری آن راحت‌تر باشد و البته طراحی آن هم با توجه به الگوی جدید خودروهای مرسدس بنز هم در داخل و هم در بیرون تغییر کرده است.

تغییر نام جی‌ال‌اس به خاطر شیوه تازه نامگذاری مدلهای مرسدس بنز است که در آن مدلهای شاسی‌بلند با دو حرف جی‌ال متمایز می‌شوند و حرف سوم همردیف کلاس سدان‌های مرسدس بنز است. بنابراین کوچکترین شاسی‌بلند جی‌ال‌ای و سپس جی‌ال‌سی، جی‌ال‌ائی و بالاخره بزرگترین جی‌ال‌اس نامیده شده است.

مرسدس بنز جی ال اس

مرسدس بنز امیدوار است مدل جدید جی‌ ال اس بتواند سهم این کارخانه از بازار شاسی‌بلندهای لوکس را بیشتر کند. در حالی که رنج‌روور در این بخش از بازار قدرت برتر است و خودروسازان لوکس نظیر بنتلی هم در حال ورود به این بازارند، شانس مرسدس بنز برای کسب سهم از بخش بالای بازار شاسی‌بلندهای لوکس زیاد نیست. اما در بخش‌های ارزان‌تر از بازار مرسدس بنز رقیبی جدی است.

این دومین نسل شاسی بلند بزرگ مرسدس بنز است و این مدل در میانه عمر خود قرار دارد. با این حال و در حالی که معلوم بود قرار است مدل جدید با تغییرات عمده به بازار عرضه شود، فروش مدل جی‌ال در یازده ماه اول سال ۲۰۱۵ هفت درصد نسبت به سال ۲۰۱۴ رشد کرد. در این مدت مرسدس بنز ۲۴ هزار و ۸۵۸ دستگاه کلاس جی‌ال فروخت.

در آمریکای شمالی که مهمترین بازار این خودرو است، اگرچه جی‌ال پنج سال است پرفروش‌ترین شاسی بلند بزرگ لوکس است اما کادیلاک اسکلید و رنج‌روور برتری این مدل را به چالش کشیده‌اند و اگر قرار باشد نمونه‌های مختلف از اسکلید (اسکلید معمولی و شاسی کشیده و رنج‌روور و رنج‌روور اسپرت) یکجا در نظر گرفته شود، بنز از رقیبان آمریکایی و انگلیسی‌اش عقب است.

جی‌ال‌اس در حال حاضر در بازار اروپا فروخته می‌شود و از بهار آینده به بازار آمریکای شمالی عرضه می‌شود. قیمت ماشین از کلاس جی‌ال گرانتر است اما امکانات استاندارد بیشتری دارد.

مرسدس بنز جی ال اس

در اروپا ارزان‌ترین مدل جی‌ال‌اس ۳۵۰ دی است که به قیمت ۶۲ هزار و ۸۵۰ یورو فروخته می‌شود. جی ال‌ اس ۴۰۰ شصت و چهار هزار و ۴۲۵ یورو و جی ال اس ۵۰۰ هشتاد و یک هزار و ۶۰۰ یورو است. قیمت مرسدس-ای ام جی جی ال اس ۶۳ هم ۱۱۳ هزار و ۵۰۰ یورو است. قیمت خودرو در بازار آمریکا هنوز اعلام نشده

قدرت موتور همه مدلهای جی‌ال‌اس نسبت به مدل مشابه جی‌ال بیشتر شده است. مدل جی‌ال‌اس۵۰۰ با موتور هشت سیلندر ۴۵۵ اسب بخار نیرو دارد که بیست اسب بخار بیشتر است. موتور شش سیلندر جی‌ال‌اس۴۰۰ هم ۳۳۳ اسب بخار نیرو دارد. مصرف سوخت این مدل ۸.۹ لیتر در هر صد کیلومتر است و ۲۰۶ گرم در هر کیلومتر دی اکسید کربن تولید می‌کند.

علاوه بر موتورهای بنزینی، جی‌ال‌اس با یک موتور دیزل هم عرضه می‌شود. مدل «جی‌ال‌اس ۳۵۰ دی» موتوری شش سیلندر دارد که قدرت ۲۵۸ اسب بخار است. و بالاخره قوی‌ترین موتور ۵۸۵ اسب بخار در مدل مرسدس-ای‌ام‌جی جی‌ال‌اس۶۳ میرسد.

در بازار آمریکای شمالی علاوه بر مدل دیزل و ای ام جی، جی ال اس دو مدل جی‌ال‌اس۴۵۰ و جی‌ال‌اس۵۵۰ را به بازار عرضه می‌کند.

همه مدلها به جز ای ام جی از جعبه دنده اتوماتیک ۹ سرعته جدید استفاده می‌کنند. جی ال‌ اس۶۳ با جعبه دنده هفت سرعته اتوماتیک ای ام جی عرضه می‌شود. مدل ای‌ام‌جی با رنگ‌های ویژه و چرخ‌های ۲۱ اینچی بزرگتر عرضه می‌شود

طراحی خودرو در جلو کاملا تغییر کرده است. چراغ‌ها و جلوپنجره شبیه به چراغهای جدید مرسدس بنز شده است و سپر هم به تناسب تغییر کرده است. در داخل هم فرمان ماشین عوض شده، نمایشگر هشت اینچی جدید است و پنل روبروی راننده هم به روز شده است. تودوزی‌های جدید با کلاس جی‌ال‌اس معرفی شده و کنسول وسط هم در مدل جدید تغییر کرده است.

طول ماشین ۵۱۳۰ میلی‌متر، عرضش ۱۹۳۴ میلی‌متر و ارتفاعش ۱۸۵۰ میلی‌متر است. فاصله بین دو محور خودرو ۳۰۷۵ میلی‌متر است. فضای بار عقب ۶۸۰ لیتر است که با خواباندن صندلی‌ها می‌توان آن را به ۲۳۰۰ لیتر افزایش داد.

مرسدس بنز همچنین فن‌آوری‌های ایمنی کلاس اس را هم در شاسی‌بلند جدید خود به کار گرفته است از جمله سیستم تازه‌ای که به راننده هنگام رانندگی در جاده‌های یخ‌زده کمک می‌کند.

مرسدس بنز می‌گوید کلاس جی‌ال را آنقدر تغییر داده و لوکس کرده که در خور پسوند اس که به نامش اضافه شده باشد.