بوگاتی رسما اعلام کرد جانشین سوپرکار ویرون با نام شیرون را در نمایشگاه ژنو در بهار امسال رونمایی خواهد کرد. مدل جدید بوگاتی اکنون در حال انجام آزمایش‌های جاده در نقاط مختلف جهان است.

بوگاتی عضوی از گروه خودروسازی فولکس‌واگن است و بعد از بحرانی که پس از رسوایی موتورهای دیزل گریبان فولکس‌واگن را گرفته بود، برخی درباره عرضه این سوپرکار تردیدهایی را مطرح کرده بودند. اما اطلاعیه امروز بوگاتی این تردیدها را برطرف کرد.

بوگاتی جزییاتی درباره قدرت و توانایی‌های فنی شیرون اعلام نکرده است و تنها اعلام کرده این خودرو «قویترین، سریعترین و لوکس‌ترین و خاص‌ترین سوپراسپرت جهان خواهد بود»

بوگاتی همچنین می‌گوید تا الان صد دستگاه شیرون پیش فروش شده است. این تقریبا برابر یک پنجم تعداد کل مدلهای ویرون است که این کارخانه ساخت.

وللفگانگ دورنهایمر، مدیر بوگاتی میگوید ظرفیت سفارش خودرو به خوبی پر شده و استقبال خریداران در حالی است که آنها هنوز «تجربه‌ای از عملکر فوق‌العاده ماشین ندارند.»

براساس اطلاعات شیرون از موتور اصلاح شده ویرون نیرو میگیرد. این موتور شانزده سیلندر توربو در ویرون۱۲۰۰ اسب بخار نیرو تولید میکرد.

انتظار میرود شیرون قدرت و سرعت بیشتری از ویرون داشته باشد. به این ترتیب سرعتش باید از ۴۱۰ کیلومتر در ساعت بیشتر و شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعتش از ۲.۶ ثانیه کمتر باشد. اطلاعاتی از ظاهر خودرو هم منتشر نشده اما بوگاتی در نمایشگاه خودروی فرانکفورت کانسپت «ویژن گرن توریزمو» (عکس بالا) رونمایی کرد که بسیار آن را زمینه‌ای برای بوگاتی شیرون ارزیابی کردند.

دورنهایمر می‌گوید «دستور کار شیرون در یک جمله خلاصه می‌شود. اینکه ما میخواهیم بهترین را تا حد زیادی بهتر کنیم.»

بوگاتی مدل ویرون را در سال ۲۰۰۵ به بازار عرضه کرد و از آن ۴۵۰ دستگاه فروخت. آخرین خودرو بهمن ماه گذشته به مشتری تحویل داده شد. میانگین قیمت ویرون دو میلیون و چهارصد هزار دلار بود. با این حال موسسه تحقیقاتی برنشتاین تخمین زده می‌شود فولکس‌واگن روی هر ماشین چهار میلیون و ششصد هزار یورو ضرر کرده است.

همین ضرر باعث شده بود برخی پیش بینی کنند که فولکس‌واگن عرضه مدل شیرون را به تاخیر بیاندازد تا از هزینه‌هایش کم کند.

نام شیرون از موفق‌ترین راننده مسابقات بوگاتی الهام گرفته شده است. لویی شیرون در دهه بیست و اوایل دهه سی میلادی با اسطوره‌های بوگاتی نظیر تایپ ۳۵ و تایپ ۵۱ در اکثر مسابقات گرندپری برنده شد.

فولکس‌واگن در سال ۱۹۹۸ امتیاز برند بوگاتی را خرید و در نزدیکی اولین کارخانه بوگاتی در مولسایم در شمال فرانسه کارخانه‌ای برای تولید ویرون تایسی کرد.