ب ام و در مراسمی که به مناسبت صدمین سال تاسیس این کارخانه برگزار شد، کانسپتی رونمایی کرد تا ایده خود از خودروهای نسل‌های آینده را نمایش دهد.

ب ام و در «ویژن نکست ۱۰۰» آنقدر دست طراحانش را باز گذاشته که آنها حتی نگران قوای محرکه این خودرو نبودند. به جای آن تمرکز طراحان به رابطه خودرو با راننده و تشخیص مسیر توسعه خودروهای هوشمند و خودران بود.

بدنه خودرو فرم کوپه را با خطوط یک سدان ترکیب کرده است. خودرو برای چهار سرنشین جا دارد که با درهایی که رو به بالا باز می‌شود، به راحتی به خودرو سوار می‌شوند. جلوپنجره همیشگی بنز در جلوی خودرو دیده می‌شود اما چراغها در حقیقت چهار خط هستند که در امتداد خودرو تا روی کاپوت کشیده شده است. داخل خودرو هم بسیار ساده است و از همه شیشه جلو برای نمایش اطلاعات خودرو استفاده می‌شود.

ب ام و ویژن نکست ۱۰۰

این خودرو خود را با نیازهای راننده وفق می‌دهد. ارتباط راننده با خودرو توسط سیستمی هوشمند به نام «هندسه زنده» مدیریت می‌شود و داخل خودرو بنا به موقعیت تغییر می‌کند. مثلا اگر راننده خودرو را در موقعیت «بوست» (Boost) قرار دهد همه امکانات ماشین در خدمت سرعت و چابکی خودرو قرار می‌گیرد سیستم هوشمند، بهترین خط برای پیچیدن و مناسبت‌ترین سرعت را به راننده پیشنهاد می‌کند. در موقعیت «ایز» (Ease) فرمان و کنسول وسط جمع می‌شود و صندلی‌ها به هم نزدیک می‌شود تا فاصله راننده و سرنشین کمتر شود و سیستم خودران کنترل ماشین را در دست می‌گیرد.

آدریان وان هویدونک، مدیر طراحی ب ام و می‌گوید «اگر به عنوان یک طراح بتوانید چیزی را تصور کنیم، احتمال اینکه تصور شما روزی به واقعیت تبدیل شود زیاد است. پس هدف ما در کانسپت ویژن نکست ۱۰۰ این بود که سناریویی در آینده را تصور کنیم که مردم بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.»

ب ام و ویژن نکست ۱۰۰

ب ام و می‌گوید آنچه در این کانسپت نمایش داده در آینده نه چندان دوری در خودروهای این شرکت به مشتریان ارائه خواهد شد. اما این نکته که معلوم نیست ماشین از چه موتوری نیرو میگیرد نشان می‌دهد خودرویی که در تولد صدسالگی ب ام و رونمایی شد، هنوز فاصله زیادی با خط تولید دارد.

ب ام و هنگام نمایش این کانسپت گفت همچنان در آینده خودروهایش را با تمرکز بر راننده می‌سازد چرا که مشتریان ب ام و دوست دارند بیشتر وقتشان را پشت فرمان باشند. آدریان وان هویدونک، مدیر طراحی ب ام و با اشاره به شعار ب ام و گفت «ما از «نهایت در وسیله نقلیه» به سوی «نهایت در راننده» در حرکتیم. موقعیتی که فن‌آوری به هر راننده‌ای کمک می‌کند بهتر باشد.»

کانسپت ویژن نکست ۱۰۰ در تور جهانی صد سالگی ب ام و در کشورهای مختلف نمایش داده خواهد شد. قرار است این خودرو در ما‌ه‌های آینده به شهرهای پکن، لندن و لس آنجلس برده شود.

این خودرو یکی از چهار کانسپتی است که بخش‌های مختلف گروه خودروسازی ب ام و قرار است به مناسبت صدمین سال تاسیس آن رونمایی کنند. دیگر کانسپت‌ها را مینی، رولزرویس و قسمت موتورسیکلت‌سازی ب ام و می‌سازند.