ب ام و در حال ساخت یک خودروی اسپرت برای رقابت با پورشه ۹۱۱ است. همزمان این کارخانه با توقف تولید سری ۶ در شکل کنونی، یک چهار در کوپه لوکس را احتمالا با نام سری ۸ به بازار عرضه خواهد کرد.

نشریات خودرو از قول منابعی در داخل کارخانه خبر داده‌اند که سری ۸ با هدف رقابت با خودروهایی نظیر کلاس اس کوپه به بازار عرضه خواهد شد. کارخانه آلمانی به تازگی حق استفاده از نامهای ۸۲۵، ۸۳۰، ۸۳۵، ۸۵۰، ۸۴۵، ۸۶۰ و ام۸۵۰ را ثبت کرده است.

فرمی که از سری۸ توصیف شده آن را بسیار به سری ۶ کنونی شبیه می‌کند. به همین دلیل ب ام و برای اینکه رقابت بین مدلهایش را به حداقل برساند، تولید سری۶ در شکل کنونی را متوقف خواهد کرد و به جای آن یک خودروی اسپرت برای رقابت با خودروهایی نظیر پورشه ۹۱۱ و مرسدس-ای‌ام‌جی جی‌تی به بازار عرضه خواهد کرد.

نسل بعدی سری ۶

رقابت ناخواسته

البته هنوز معلوم نیست آیا این خودروی جدید با نام سری۶ به بازار عرضه شود یا نام دیگری داشته باشد. ماهنامه انگلیسی «کار» قبلا خبر داده بود خودروی جدید در سال ۲۰۱۷  به بازار عرضه می‌شود و  مانند سری۶ کنونی، در سه فرم کوپه، کابریوله (روباز) و گرن کوپه (چهار در) ساخته خواهد شد. اما اتواکسپرس می‌گوید این خودرو تنها در فرم روباز ساخته می‌شود.

ب ام و در سالهای گذشته چندان تمایلی به رقابت مستقیم با پورشه ۹۱۱ نداشت. اما حضور مرسدس-ای‌ام‌جی جی‌تی، این کارخانه را ناگزیر کرده به این بازار وارد شود. زمزمه‌های ساخت یک رقیب برای پورشه در باواریا از دو سال پیش شروع شد.

همان زمان ماهنامه انگلیسی کار خبر داد این خودرو با همکاری تویوتا و در پروژه‌ای به نام جاده ابریشم ۲ ساخته می‌شود و در سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه خواهد شد. آنزمان پیش‌بینی می‌شد نام خودرو زد۷ باشد، اما حالا گمانه‌زنی‌ها متفاوت است.

طرح‌هایی که طراح هفته نامه اتواکسپرس براساس اطلاعات موجود از خودروی جدید کشیده، نشان می‌دهد این خودرو از فرم کنونی سری ۶ فاصله گرفته و بیشتر به یک آستون مارتین یا مازراتی شبیه شده است.

جزییات زیادی از توانایی فنی خودروی اسپرت جدید ب ام و معلوم نیست. اما احتمال دارد این خودرو هم بر روی پلتفرمی سوار شود که ب ام و به طور مشترک با تویوتا می‌سازد. قبلا گفته شده بود که بر روی این پلتفرم مشترک خودروهایی با ابعاد مختلف ساخته خواهد شد.

تا الان ساخت نسل بعدی ب ام و زد۴ و یک خودروی اسپرت در تویوتا احتمالا با نام سوپرا تایید شده است. از آنجا که تعداد تولید این خودروها محدود خواهد بود، برای هر دو کارخانه از نظر اقتصادی می‌ارزد که محصولات بیشتری بر روی این پلتفرم به بازار عرضه کنند.

عکس‌های این مقاله تزیینی است.