در حالی که شایعه همکاری ب ام و و تویوتا چند ماهی است که در محافل خودروسازی و نشریات شنیده می‌شود، ماهنامه انگلیسی کار (Car) از گسترش همکاری‌ دو کارخانه برای ساخت رقیبی برای پورشه ۹۱۱ خبر داده است.

جرج کچر، خبرنگار ماهنامه کار که منابع بسیار معتبری در بین خودروسازان جهان دارد در گزارشی نوشته دو کارخانه بر روی پروژه مشترک ساخت یک خودروی موتور وسط کار می‌کنند.

کچر می‌گوید نام این پروژه «جاده ابریشم ۲» است و در نتیجه آن دو مدل ب م و Z7 و لکسوس ZC/ZR با قیمتی حدود ۹۰ هزار یورو به بازار عرضه خواهد شد. با این قیمت این دو ماشین در بازاری رقابت خواهند کرد که پورشه کاررا در آن حضور دارد.

تویوتا و ب ام و پیشتر خبر ساخت یک خودروی اسپرت مشترک دیگر را تایید کرده بودند. در نتیجه آن همکاری قرار است نسل جدید ب ام و Z4 و تویوتا GT86 ساخته شود که حدودا سه سال دیگر به بازار عرضه خواهد شد.

معمای قوای محرکه

خودروی جدیدی که نشریه کار از آن خبر می‌دهد از نظر ابعاد از ب ام و زد۴ بزرگتر است و اولین ماشین موتور وسط تولید انبوه هر دو کارخانه خواهد بود. این خودرو همچنین اولین ماشین اسپرت هیبرید-الکتریکی با موتور شش سیلندر است که در هر دو کارخانه تولید می‌شود.

یک منبع در کارخانه ب ام و گفته این پروژه با اصرار ب ام و آغاز شده است. به گفته این منبع کارخانه آلمانی به این نتیجه رسید که ساخت سوپرکار M8 با موتور ۶۳۰ اسب بخاری از نظر افکار عمومی پذیرفته نیست و با توقف آن پروژه راه برای مدل اسپرت الکتریکی i8 باز شد.

دومین خودروی اسپرت مشترک ب ام و تویوتا احتمالا در سال ۲۰۱۸ یا ۲۰۱۹ به بازار عرضه خواهد شد. اجرای این پروژه برای هر دو مارک در مونیخ انجام می‌شود. قوای محرکه ماشین یک موتور سه لیتری شش سیلندر با دو توربو است که با قدرت‌های متفاوت در ماشین‌های ب ام و و تویوتا به کار گرفته خواهد شد. یک موتور الکتریکی ۱۵۰ اسب بخاری نیز به این موتور اضافه می‌شود تا قدرت آن به ۴۰۰ تا ۵۰۰ اسب بخار برسد.

مدت‌ها است که تویوتا در فکر عرضه مجدد سوپرا است و این مدل به نوعی تداعی‌کننده سوپر اسپرت محبوب تویوتا خواهد بود. در عین حال از آن به عنوان برادر کوچک لکسوس LFA نیز یاد می‌شود.