ب ام و نسل تازه‌ای از سری ۱ خود را به نمایش گذاشته است. این ماشین کوچک‌ترین مدل این کمپانی آلمانی است و نسبت به نسل قبلی خود بزرگ‌تر و کم مصرف‌تر است و آلودگی کمتری تولید می‌کند. 
ظاهر ماشین براساس طراحی تازه ب ام و و با الهام از سری‌های پنج و شش طراحی شده است. کاپوت ماشین کشیده‌تر شده و ماشین نسبت به نسل فعلی سری ۱ خوابیده‌تر و گرد‌تر است. در نگاه اول ظاهر ماشین کمی عجیب به نظر می‌رسد اما به خوبی خود را از نزدیک‌ترین رقبایش، آودی A3، فولکس واگن گلف، و نسل آینده مرسدس بنز کلاس A متمایز کرده است و ظاهری اسپورتی تر به خود گرفته است. 

فاصله بین دو چرخ سه سانتی‌متر نسبت به نسل فعلی افزایش یافته است و همین باعث شده که صندلی سرنشینان عقب راحت‌تر باشد. جای بار هم بزرگ‌تر شده و از ۳۳۰ لیتر به ۳۶۰ لیتر افزایش یافته است و می‌توان با خواباندن صندلی‌ها حداکثر ۱۲۰۰ لیتر جای بار داشت. 
داشبورد ماشین از پلاستیک نرم ساخته شده و در داخل ماشین به وفور از چرم استفاده شده است. این خودرو در سه رنگ معمولی و پنج رنگ متالیک عرضه می‌شود. فرمان به صورت استاندارد با چرم تزیین شده است و سیستم ورود بدون کلید هم روی همه ماشین‌ها عرضه می‌شود. مدل‌های SE با یک نمایشگر ۶.۵ اینچی و سیستم کنترل iDrive عرضه می‌شود. سیستم بلوتوث هندزفری همراه با اتصال از طریق USB هم کنترل‌هایی که روی فرمان قرار دارند هم در این مدل عرضه می‌شود. 

اما ب ام و به عرضه این امکانات بسنده نکرده و  تجربه‌ای که از فروختن امکانات اضافی بیشمار در مدل‌های مینی به دست آورده را در نسل بعدی سری ۱ به کار خواهد گرفت. امکاناتی نظیر سنسور‌های پارک کردن، دوربین برای دیدن عقب ماشین، سیستمی برای هشدار هنگان خارج شدن از خطوط جاده، کروز کنترل همراه با رادار و دسترسی به اینترنت، از جمله امکاناتی است که خریداران می‌توانند روی این ماشین سفارش دهند. 
پنج موتور چهار سیلندر با قدرت‌های مختلف برای به حرکت درآوردن این ماشین عرضه شده است. همه موتورهای به سیستم خاموش شدن اتوماتیک هنگام ایستادن مجهزند. کم مصرف ترین موتور روی مدل 116d عرضه می‌شود که با شتاب صفر تا صد کلیومتر ۱۰.۳ ثانیه و حداکثر سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت، مصرفش تنها ۴.۳ تا ۴.۵ لیتر در هر صد کیلومتر است. حجم موتور این مدل دو لیتر و قدرت آن ۱۱۴ اسب بخار است.  قوی‌ترین موتور روی مدل 118i عرضه می‌شود و ۱۷۰ اسب بخار قدرت دارد. 

این ماشین از ماه سپتامبر (شهریور) به بازار عرضه خواهد شد.