فولکس واگن با انتشار تصاویری از کانسپت تایگان در نمایشگاه خودرو سائو پائولو اعلام کرد به زودی در کلاس «بیابانی کوچک» خودرویی به بازار عرضه خواهد کرد. 
خودرویی که براساس کانسپت تایگان ساخته خواهد شد، از نظر قیمت از شاسی بلند تیگوان فولکس‌واگن {+}، که براساس فولکس پولو ساخته می‌شود، ارزان‌تر است و با ماشین‌هایی نظیر فیات پاندا 4X4 رقابت خواهد کرد. 
تایگان براساس پلت‌فرمی ساخته می‌شود که همه انبوه‌سازان گروه فولکس واگن شامل آئودی، سئات و اشکودا قرار  است براساس آن یک SUV کوچک به بازار عرضه کنند. این پلت‌فرم همان پلت‌فرم مدل آپ است که مهندسان فولکس‌واگن آن را کمی بلند‌تر کرده‌اند. طول خودرویی که براساس این پلتفرم ساخته می‌شود ۵۶۶ میلی‌متر کوتاه‌تر، عرضش ۸۲ میلی‌متر کمتر و  ارتفاعش ۱۳۰ میلی‌متر پایین‌تر از مدل تیگوان است. استفاده از پلت‌فرم آپ فولکس واگن را محدود کرده است تا این مدل را فقط در فرم دیفرانسیل جلو به بازار عرضه کند. 

کلاوس بیچف، مدیر طراحی فولکس‌واگن طرح این خودرو را «با اعتماد به نفس، منطقی و تمیز» توصیف می‌کند. به گفته او داخل خودرو با الهام از تلفن‌های هوشمند طراحی شده و هدف رسیدن به ساده‌ترین و کاربردی‌ترین فرم، شبیه به اولین خودروهای بیابانی، بوده است. 
حجم موتوری که روی این کانسپت گذاشته شده است یک لیتر است و این موتور سه سیلندر می‌تواند ۱۰۸ اسب بخار نیرو تولید کند. این همان موتوری است که در حال حاضر روی مدل آپ سوار می‌شود. قدرت این موتور از طریق یک جعبه دنده شش سرعته دستی به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود. وزن ماشین ۹۵۸ کیلوگرم است و شتاب صفر تا صد کیلومترش ۹.۲ ثانیه است. حداکثر سرعت این کانسپت ۱۸۶ کیلومتر در ساعت اعلام شده و مصرف سوخت آن چهار و نیم لیتر در هر صد کیلومتر است.