هوندا تصاویری از مدل ۲۰۱۳ آکورد سدان و کوپه را منتشر کرد. این خودرو قرار است از پاییز امسال فروخته شود و هوندا می‌گوید از نسل پیشین این خودرو سبکتر، کم‌مصرف‌تر و جادارتر است.

هوندا به جز این تصاویر جزییات زیادی درباره مشخصات فنی این ماشین منتشر نکرده است. اما براساس اطلاعاتی که پیشتر مشخص شده، هوندا برای این خودرو موتورهای کاملاً جدیدی ساخته است.

فروش هوندا آکورد، که سال‌ها است جزو پرفروشترین خودروهای سدان سایز متوسط در بازار آمریکای شمالی است، اکنون به شدت از جانب نسل تازه‌ای از خودروهای جدید تهدید شده است.

مهمترین رقیب تویوتا کمری است که به تازگی نسل تازه‌ای را به بازار فرستاده است. هیوندای سوناتا و کیا اپتیما هم هر دو مدل‌های جدیدی در بازار دارند و فورد هم نسل جدید فیوژن را به زودی به بازار خواهد فرستاد.

تویوتا کمری

تویوتا کمری

 هوندا می‌گوید این «عضلانی‌ترین» هوندا آکوردی است که تا کنون طراحی کرده است. اما به جز تلاش برای بهتر کردن ظاهر ماشین، هوندا برای جلب خریداران تعدادی از تازه‌ترین تکنولوژی های خود را نیز در این خودرو به کار گرفته است.

رقیبان سرسخت

این مدل که از زمان اولین عرضه‌اش در سال ۱۹۷۶ به مصرف کم مشهور بود اکنون با رقبایی سرسخت از جمله تویوتا کمری و هیوندای سوناتا روبرو شده که موتورهای بسیار کم مصرفی دارند.  در پاسخ هوندا آکورد جدید از نسل تازه‌ای از موتورهای کم مصرف استفاده می‌کند که آن‌ها را «رویاهای زمین» نامیده است.

ابتدایی‌ترین موتور چهار سیلندر خطی با حجم ۲.۴ لیتر است و ۱۸۰ اسب بخار نیرو تولید می‌کند و هوندا می‌گوید علاوه بر قدرت بیشتر نسبت به موتورهای پیشین این کارخانه، مصرف سوخت آن‌ها ده درصد کمتر است.

هوندا عمل‌کرد موتور شش سیلندر آکورد را هم بهتر کرده و می‌گوید مصرف آن در این کلاس خودرو از همه رقبایش بهتر است. یک موتور هیبرید هم روی این خودرو عرضه می‌شود که با آن می‌توان خودرو را با سه روش،‌الکتریکی، بنزینی الکتریکی و بنزینی راند.

در این کلاس از خودرو در بازار آمریکا کیفیت داخل خودرو نقشی تعیین‌کننده در میزان فروش خودرو دارد. هوندا در معرفی نسل جدید سیویک برای کاهش هزینه‌ها از مواد با کیفیت کمتری استفاده کرد و با واکنش منفی خریداران روبرو شد. هوندا هنوز تصاویری از داخل خودرو منتشر نکرده است.

نیسان آلتیما

نیسان آلتیما

هوندا آکورد در سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ و یک بار هم در سال ۲۰۰۱ پرفروش ترین ماشین در آمریکا بوده است. اما سهم این خودرو از بازار سدان‌های سایز متوسط آمریکا در سال‌های اخیر از ۱۷ درصد در سال ۲۰۰۷ به ۱۱ درصد در سال ۲۰۱۲ کاهش یافته است و سال گذشته نیسان آلتیما توانست، این خودرو را از مقام دوم در این کلاس به پایین بکشد.

تویوتا کمری که بهترین ماشین در این کلاس است هم در رقابت با خودروسازان کره‌ای و آمریکایی کمی از سهم خود را در بازار از دست داده است. اما برای هر دو خودرو اکنون نزدیک‌ترین تهدید مدل ۲۰۱۳  نیسان آلتیما است.