بازار خودرو در سومین هفته اسفندماه به‌واسطه عرضه و تقاضای مناسب به تعادل رسیده است؛ بر همین ‌اساس دست‌اندرکاران بازار، وضعیت معاملات را مطلوب ارزیابی می‌کنند.

به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، عرضه متعادل خودرو ازسوی شرکت‌های خودروساز از یک سو و افزایش تقاضا به‌دلیل بازار شب عید از سوی دیگر موجب شده معاملات در بازار خودرو رونق بگیرد. بر همین اساس به گفته برخی از دست‌اندرکاران بازار، فعلا رکودی در بازار دیده نمی‌شود و به روزهای پر رونق خودرو نزدیک می‌شویم.

با وجود آنکه نمایشگاه‌ داران خودرو پایتخت از تجربه تلخ رکود در بازار خودرو طی یکی دو سال گذشته یاد می‌کنند و اینکه بازار در شرایط کنونی شرایط بهتری را تجربه می‌کند با این حال کارشناسان دو دیدگاه متفاوت نسبت به آینده بازار خودرو دارند.

برخی از آنها ورود خودروهای جدید در قراردادهای مشارکت خودروسازان داخلی با خارجی را موجب افزایش تقاضا در بازار آینده خودرو عنوان می‌کنند. به اعتقاد این دسته، بازار خودرو حتی با وجود عرضه محصولات کنونی با رونق مواجه است، حال آنکه با عرضه خودروهای جدید قطعا بازار تکان خوبی خواهد خورد.

در حالی پیش‌بینی‌های مثبتی نسبت به عرضه خودروهای جدید در بازار صورت می‌گیرد که برخی دیگر معتقدند که خودروهای جدید به این دلیل که بالای ۵۰ میلیون قرار می‌گیرند نمی‌توانند در بازار معجزه کنند و تقاضا را بیش از عرضه افزایش دهد.

تغییرات اندک قیمت در بازار داخلی‌

اما سری به بازار خودرو بزنیم و ببینیم اوضاع قیمت‌ها در سومین هفته اسفندماه به چه شکل است. به گفته نمایشگاهداران خودروی پایتخت، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر با ۳۸ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از ثبات قیمت خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند.

همچنین مدل صندوقدار این محصول یعنی پژو ۲۰۶ مدلV8 نیز این هفته ثبات قیمت را به خود دید. این خودرو در حال حاضر ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. از بازار پژو ۴۰۵ نیز خبر می‌رسد این محصول طی هفته‌جاری ثبات قیمت خود را حفظ کرده است و در حال حاضر ۳۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

در این میان دیگر محصول ایران‌خودرو به نام سمند EF7 نیز این هفته تغییرات قیمتی را به خود ندیده است؛ بنابراین این خودرو هم‌اکنون ۳۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت، اما در مورد رانا به‌عنوان یکی از محصولات نسبتا کم‌تیراژ ایران‌خودرو نیز تاکید می‌کنند که این محصول با توجه به تثبیت قیمتش طی هفته‌جاری، هم‌اکنون ۳۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

از رانا که بگذریم، دنا نیز در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد و این یعنی دنا با ثبات قیمت هفته را به انتها رسانده است. نگاهی اما به بازار خودروهای سایپا بیندازیم، این خودروها طی هفته‌جاری به ثبات قیمت رسیده‌اند.

بر این اساس، پراید مدل ۱۱۱ در حال حاضر ۲۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت دارد که نشان‌دهنده افزایش ۲۰۰ هزار تومانی قیمت این خودرو در هفته‌جاری است. همچنین مدل ۱۳۱ پراید نیز هفته باثباتی را سپری کرده است؛ بنابراین برای خرید آن باید ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هزینه کرد.

تیبا نیز این هفته ۲۵ میلیون تومان به فروش رفت تا این محصول نیز بعد از افزایش اندک در هفته‌های گذشته، روزهای باثباتی را به خود ببیند. اما سراتوهای مونتاژی سایپا، تغییر خاصی در هفته‌جاری نداشته‌اند. به گفته فعالان بازار، سراتوی اتومات هم‌اکنون ۹۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با ۷۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد.

در بین دیگر خودروهای بازار طی هفته‌جاری اما تندر-۹۰ها تغییرات قیمتی را به خود دیده‌اند. بنا به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، در حال حاضر تندر-۹۰ مدل E2 قیمتی برابر با ۴۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد که این موضوع از افزایش ۳۰۰ هزار تومانی خودرو مدنظر حکایت می‌کند.

همچنین پارس‌تندر نیز در هفته‌جاری با قیمت ۴۲ میلیون در بازار به فروش می‌رسد که نشان می‌دهد این خودرو افزایش ۲۰۰هزار تومانی را طی هفته‌جاری داشته است. تندر اتومات (محصول تولیدی در ایران‌خودرو) نیز با افزایش یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی که طی هفته‌جاری داشته، هم‌اکنون ۴۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

همچنین ساندرو نیز که عضو هاچ‌بک خانواده تندر-۹۰ به‌شمار می‌رود، در حال حاضر قیمتی برابر با ۵۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دارد و این در حالی است که مدل پلاک ۹۵ آن دو میلیون تومان ارزان‌تر به فروش می‌رسد. به گفته فعالان بازار، مدل استپ‌وی ساندرو نیز هم‌اکنون حدود ۶۱ میلیون تومان در بازار آزاد به فروش می‌رسد که نشان از اختلاف قیمتی بیش از ۸ میلیون تومانی با نرخ کارخانه‌ای این خودرو دارد.

نوسان در بازار خودروهای وارداتی

سری هم اما به بازار خودروهای وارداتی بزنیم، بازاری که هراز چندگاهی به‌واسطه حواشی، دستخوش تغییرات قیمتی می‌شود، آنگونه که به‌نظر می‌رسد بازار وارداتی‌ها نوسان اندکی را در هفته‌جاری به خود دیده است.

این در حالی است که نمایشگاهداران خودرو پایتخت افزایش قیمت خودروهای خارجی طی هفته‌های گذشته را بیش از اندازه ارزیابی می‌کنند. آن‌طور که فعالان بازار روایت می‌کنند، در حال حاضر تویوتا کمری هیبریدی قیمتی برابر با ۲۴۰ میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول افزایش قیمت دو میلیون تومانی داشته است.

تویوتا در مدل راو ۴ نیز با افزایش سه میلیون تومانی در حال حاضر ۲۵۸ میلیون تومان قیمت دارد. قیمت تویوتا پریوس هیبریدی تغییر خاصی در هفته‌جاری نکرده و در حال حاضر ۱۴۷ میلیون تومان باید برای خرید آن هزینه کرد. مدل معمولی (غیرهیبریدی) تویوتا‌پریوس نیز ۱۱۵ میلیون تومان قیمت دارد.

در بین دیگر خودروهای وارداتی، کیا سراتو با قیمتی معادل ۱۴۷ میلیون تومان عرضه می‌شود که نشان از افزایش قیمت دو میلیونی این خودرو دارد؛ اپتیما ثبات خود را حفظ کرده و ۲۰۵ میلیون تومان قیمت دارد.

از سوی دیگر اسپورتیج نیز کماکان با قیمت ۱۸۶ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در شرایطی است که فعالان بازار می‌گویند خودرو موردنظر این روزها سخت‌گیر می‌آید و با کمبود شدید عرضه از سوی واردکنندگان مواجه است. در بین دیگر خودروهای وارداتی اما هیوندایی النترا بدون تغییر قیمتی خاص، هم‌اکنون قیمتی برابر با ۱۳۷میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در شرایطی است که سانتافه نیز ۲۳۵ میلیون تومان قیمت دارد.

به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، این محصول شاسی‌بلند هیوندایی ثبات قیمت را تجربه کرده است. در بین دیگر خودروهای وارداتی نیز در حال حاضر هیوندایی سوناتا قیمتی برابر با ۱۷۶ میلیون تومان دارد که افزایش قیمت ۲ میلیون تومانی این خودرو را نشان می‌دهد، اما توسان بدون تغییرات قیمتی هم‌اکنون ۱۹۵‌ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد