با پیروزی لوییس همیلتون، راننده تیم مک‌لارن در مسابقه فرمول یک آمریکا و کسب مقام و دوم و سوم توسط سباستین فتل از ردبول و فرناندو آلونسو از فراری، تعیین قهرمان این مسابقات به آخرین مسابقه فصل در برزیل موکول شد. 
همیلتون که مسابقه را از خط دوم شروع کرده بود بعد از عبور از مارک وبر از ردبول، بدون اشتباه سباستین فتل، پیشتاز مسابقه را تا دورهای پایانی تعقیب کرد و ۱۴ دور مانده به خط پایان از او سبقت گرفت. 
کسب مقام سوم توسط فرناندو آلونسو او را در ۱۳ امتیازی سباستین فتل در جدول رده‌بندی قرار داد. او هنوز این فرصت را دارد تا در مسابقه برزیل فتل را پشت سر بگذارد و قهرمان این فصل شود. برای این کار او باید در مسابقه پیروز شود و فتل مقامی کمتر از چهارم کسب کند. قهرمان آلونسو در صورتی که او در برزیل دوم شود، هنگام مسجل خواهد شد که فتل مکانی پایین‌تر از هفتم کسب کند و در صورتی که آلونسو به مقام سوم برسد، تنها هنگام قهرمان فصل خواهد بود که فتل مکانی کمتر از نهم کسب کند. 
صرف‌نظر از نتیجه‌ای که در برزیل رقم بخورد، رد بول اکنون قهرمانی‌اش را در رده تیمی مسجل کرده است. 

خروج مارک وبر به دلیل مشکل در دینام ماشین، امیدهای فراری را برای بروز اشکالی مشابه در مسابقه بعدی بیشتر کرده است. 
فراری برای ماندن در کورس قهرمانی از هیچ کاری دریغ نکرد. پیش از شروع مسابقه فراری برای اینکه بتواند آلونسو را در موقعیت بهتری برای سبقت گرفتن قرار دهد، اشکال در جعبه‌دنده ماشین فیلیپه مسا، دیگر راننده تیم را بهانه کرد و او را پنج خط به عقب برد. در نتیجه فیلیپه مسا که در زمان گیری خط هشتم را گرفته بود به خط هفتم و سمت بهتر پیست رسید 
این استراتژی اگرچه مسا را ناراحت کرد اما در نهایت جواب داد و آلونسو شروعی توفانی داشت. راننده اسپانیایی تیم فراری توانست در دور اول سه پله بالاتر بیاید و مسابقه را از خط چهارم دنبال کند. با خروج وبر از مسابقه او به مقام سوم رسید و تا آخر این مکان را حفظ کرد. 
مسا هم با یک رانندگی فوق‌العاده دوباره خود را به گروه پیشتاز رساند و دست آخر توانست بعد از مسا به مکان چهارم برسد. بعد از او جنسن باتن با نمایشی فوق‌العاده به مقام پنجم رسید. او زمان‌گیری خوبی نداشت و مسابقه را از خط دوازدهم شروع کرد. شروع بد هم باعث شد چند رتبه دیگر به عقب رانده شود اما راننده انگلیسی اجازه نداد این آغاز تلخ جلوی او را برای کسب امتیاز بگیرد و با سبقت‌های زیاد توانست خود را تا رده پنجم بالا بکشد. 

همزمان با رقابت بسیار زیبایی که در میانه پیست در جریان بود، دو راننده پیشتاز هم صحنه‌های بسیار زیبایی خلق کردند. فاصله فتل و همیلتون بسیار نزدیک بود و از سه ثانیه بیشتر نشد. هملیتون در چند مرحله در فاصله یک ثانیه‌ای راننده آلمانی بود و با استفاده از دی‌آر‌اس توانست خود را بسیار نزدیک کند اما از او سبقت نگرفت. 
دست آخر فرصت را آخرین راننده پیست برای همیلتون فراهم کرد. نارین کارتیکیان، راننده تیم اچ‌آر‌تی به راحتی به فتل اجازه عبور نداد و همین همیلتون را در بهترین موقعیت سبقت قرار داد و او توانست در دور ۴۲ به راحتی مقام اول را از آن خود کند. 
کیمی رایکونن، راننده تیم لوتوس و برنده مسابقه پیش در ابوظبی، اگرچه نتوانست در برابر باتن مقاومت کند و مکان پنجم را به او واگذار کرد. او مسابقه را از خط چهارم شروع کرد و در مرحله‌ای از مسابقه می‌توانست مکان سوم را از آلونسو بگیرد، اما تعویض لاستیک او وقت بیشتری از معمول گرفت و پشت دو فراری از گاراژ بیرون آمد. 
با این حال سبقت او از هاکنبرگ، راننده فورس ایندیا در دور سیزدهم و عبورش از فیلیپه مسا در دور بیست و هشتم از لحظه‌های زیبای فرمول یک آمریکا بود. 
هم‌تیمی او، رومن گروژان به مقام هفتم رسید و پشت سرش نیکو هاکنبرگ هشتم شد. دو مکان با امتیاز مسابقه هم به پاستور مالدونادو و برونو سنا، رانندگان ویلیامز رسید.
مسابقه آخر این فصل پنجم آذر در برزیل برگزار می‌شود.