برخلاف همیشه، تغییراتی که مرسدس بنز قصد دارد در میانه عمر کلاس ائی در این مدل ایجاد کند، آنقدر زیاد خواهد بود که تاکنون در تاریخ مرسدس بنز سابقه نداشته است. مدل جدید قرار است سه ماه دیگر در نمایشگاه خودرو دیترویت رونمایی شود.
مرسدس بنز کلاس ائی در کلاسی ساخته می‌شود که رقابت در آن به شدت زیاد است و کاهش فروش این مدل باعث شده مدیران بیشتر از معمول برای به روز کردن آن سرمایه‌گذاری کنند. مخصوصاً در چین که اکنون مهمترین بازار برای خودروهای لوکس آلمانی است، مرسدس بنز ائی برخلاف آئودی A6 فروش اندکی دارد. 
از جمله مهمترین تغییرات در ظاهر خودرو، چراغ‌های جلو جدید است. بعد از سال‌ها که کلاس ائی با چهار چراغ در جلو خودرو ساخته می‌شد، مدل جدید این کلاس با چراغ‌هایی شبیه به چهره تازه مرسدس بنز طراحی شده است. چراغ‌هایی که نمونه آن را می‌توان در کلاس A و کلاس B دید. به همین ترتیب سپر جلو، کاپوت جلو، درهای عقب و چراغ‌های عقب هم از نو طراحی شده است. 
با اینکه مرسدس بنز ساختار خودرو را حفظ کرده اما طراحان مرسدس بنز را کمی ساده‌تر کرده‌اند. در عین حال تلاش شده است تا کیفیت مواد به کار رفته در خودرو هم بهتر شود، صندلی‌ها راحت‌تر باشد، و همه سوییچ‌ها و دکمه‌ها هم از نو طراحی شده است. سیستم چند‌رسانه‌ای خودرو هم همگام با تکنولوژی روز هماهنگ شده است.

یک موتور چهار سیلندر با سیستم توربو هم به موتورهای موجود اضافه خواهد شد. موتورهای دیگر خودرو شامل یک موتور ۱.۶ لیتری ۱۵۶ اسب بخاری و موتور دولیتری است که با سه قدرت ۱۸۱ اسب بخار، ۲۰۸ اسب بخار و ۲۴۸ اسب بخار عرضه می‌شود. یک موتور شش سیلندر سه لیتری جدید با دو توربو و قدرت ۳۳۵ اسب بخار هم عرضه می‌شود و بالاخره قوی‌ترین موتور هشت سیلندر دارد و با قدرت ۴۲۹ اسب بخار با مدل ائی ۵۰۰ عرضه خواهد شد. 
AMG هم مدلی با موتور هشت سیلندر ۵.۵ لیتری خود از این کلاس خواهد ساخت که ۵۱۸ اسب بخار قدرت دارد. موتورهای ۱۳۴، ۱۶۸و ۲۰۱ اسب بخار چهار سیلندر و ۲۲۷ و ۲۶۱ اسب بخاری شش سیلندر دیزل هم در مدل جدید تکرار خواهد شد و مرسدس بنز یک مدل هیبرید هم بر اساس موتور دیزل خود به بازار عرضه خواهد کرد. 
مرسدس بنز هنوز هیچ تصویری از مدل جدید منتشر نکرده است اما نشریات مختلف براساس تغییراتی اعلام شده و شایعات ایده‌ای از مدل جدید را به تصویر کشیده‌اند. تصاویری که در انتهای این مقاله آمده، ایده نشریه کار اند درایور از مد‌لهای جدید کلاس ائی است.