مسابقات فصل ۲۰۱۱ فرمول یک از پنجم فروردین در ملبورن استرالیا آغاز خواهد شد. قوانین برگزاری مسابقه در این فصل نسبت به سال گذشته تغییراتی کرده است.  با اینکه بعضی از این تغییرات صرفاً به دلیل ملاحظات زیست محیطی یا صرفه جویی های اقتصادی و اطمینان از ایمنی بیشتر در نظر گرفته شده است، اما هدف اصلی قوانین تازه ایجاد هیجان بیشتر در مسابقه و فراهم کردن فرصت بیشتر برای سبقت گرفتن ماشین‌ها از یکدیگر است.

بال های متحرک عقب

طبق قوانین جدید مربوط به قطعات متحرک بدنه ماشین، راننده ‌ها می‌توانند زاویه بال عقب ماشین را در محدوده‌ای مشخص و در لحظاتی از مسابقه تغییر دهند. استفاده از بال متحرک جلو که در سال ۲۰۱۰ از آن استفاده می شد، مجاز نیست. نظارت بر عمل‌کرد این سیستم به طور الکترونیکی انجام می‌شود. رانندگان هنگام تمرین و زمان‌گیری برای تعیین خط مسابقه، می‌توانند هر لحظه که بخواهند از این سیستم استفاده کنند.  اما هنگام مسابقه این سیستم تنها در محل‌ تعیین شده در پیست و زمانی در پیست باید استفاده شود که ماشین تنها یک ثانیه از ماشین جلویی فاصله داشته باشد و به محض اینکه ماشین ترمز کند این سیستم غیرفعال خواهد شد. ترکیب این سیستم با سیستم کرس به این دلیل در ماشین‌ها قرار داده شده است تا سبقت گرفتن راحت‌تر شود. استفاده از این سیستم و سیستم کرس در ماشین‌ها اختیاری است.

ممنوعیت اف داکت (F-duct) و دبل دیفیوزر (Double diffusers)

امسال استفاده از هر سیستم، قطعه و یا انجام هر کاری برای تغییر آیرودینامیک ماشین که نیاز به حرکت اضافی دست یا پای راننده داشته باشد ممنوع است. این به این معنی است که دیگر از F-duct خبری نخواهد بود. F-duct ابداعی بود که سال گذشته در برخی از ماشین‌ها به کار رفت و با آن، راننده با دست یا پای خود یک مسیر جریان هوا را کنترل می‌کرد که با تغییر آیرودینامیک، به افزایش چسبندگی ماشین به زمین کمک می‌کرد. استفاده از دیفیوزر چند طبقه هم که به کار گیری آن در سال ۲۰۰۹ جنجال ساز شد، به خاطر سخت‌تر شدن قوانین جدید ممنوع خواهد بود.

کرس KERS

تکنولوژی کرس، یا سیستم بازیابی انرژی جنبشی که در سال ۲۰۰۹ معرفی شد، طرفداران و البته مخالفان زیادی پیدا کرد. این سیستم بخشی از انرژی ماشین هنگام ترمز کردن را ذخیره می‌کرد و راننده می‌توانست هنگام سبقت گرفتن با فشار دادن یک دکمه از این انرژی اضافه استفاده کند. در سال ۲۰۱۰ ، استفاده از این سیستم با توافق تیم‌ها ممنوع شد ولی امسال دوباره قرار است از این تکنولوژی استفاده شود. این سیستم همانی است که در سال ۲۰۰۹ استفاده شد، اما امسال مشکل مهندسان جا دادن این سیستم در ماشین است. در سال ۲۰۰۹، ماشین‌ها می‌توانستند در طول مسابقه چند بار سوخت گیری کنند اما از سال گذشته این کار ممنوع شده و ماشین‌ها باید با یک بار سوخت گیری مسابقه را تمام کنند. برای همین، باک‌ بنزین بزرگ‌تر شده و جا دادن باتری برای ذخیره انرژی دشوارتر شده است. اما از طرف دیگر افزایش حداکثر وزن مجاز از ۶۲۰ کیلوگرم به ۶۴۰ کیلوگرم دست مهندسان را کمی بازتر کرده تا با تغییر شکل بدنه جایی برای کرس پیدا کنند.

بست چرخ ها

بعد از چند نمونه از در رفتن چرخ در فصل ۲۰۱۰، تیم ها موظف شده اند تا برای بالا بردن ایمنی، از یک بست اضافی استفاده کنند.

pirelli_tyres_2011

لاستیک‌ها

بعد از اینکه بریجستون تصمیم گرفت تا بعد از سیزده سال حضور در فرمول یک، همکاری خود را با این مسابقات قطع کند، پیرلی تنها عرضه کننده لاستیک‌ ماشین‌های فرمول یک خواهد بود. این کمپانی ایتالیایی قرار است تا سه سال آینده لاستیک  تیم ها را تهیه کند.

تعداد لاستیک‌هایی که به هر راننده و در هر مسابقه اختصاص داده می‌شود از ۱۴ دست به ۱۱ دست لاستیک برای پیست خشک، کاهش پیدا کرده است. راننده ها ۳ دست لاستیک برای استفاده در جلسه اول و دوم تمرین در اختیار دارند که شامل ۲ دست لاستیک با ترکیب نرم یا پرایم (با خاصیت چسبندگی بیشتر به پیست) و یک دست لاستیک با ترکیب سخت یا آپشن (با دوام بیشتر) است.

تیم ها باید بعد از هر جلسه تمرین یک دست لاستیک را به پیرلی پس بدهند. هشت دست لاستیک دیگر هم برای زمان‌گیری و مسابقه در اختیار هر راننده قرار می گیرد. البته قبل از آغاز زمان‌گیری یک دست از هر نوع لاستیک پرایم و آپشن باید پس داده شود.

راننده ها باید از هر دو نوع لاستیک پرایم و آپشن در طول مسابقه استفاده کنند و گرنه نتیجه آن‌ها در مسابقه محاسبه نخواهد شد. اگر مسابقه ای به حالت تعلیق در بیاید و شروع مجدد آن هم امکان نداشته باشد، و در این حال راننده‌ای هنوز از هر دو سری تایرها استفاده نکرده باشد، ۳۰ ثانیه به زمانش اضافه خواهد شد.

جعبه دنده

به عنوان بخشی از سیاست های جدید برای کم کردن هزینه ها و همچنین اهمیت حفظ محیط زیست، از این به بعد جعبه دنده ماشین ها باید به جای چهار مسابقه، در پنج مسابقه استفاده شود.

قانون ۱۰۷ درصد

در مرحله اول از سه مرحله زمان گیری برای تعیین خط مسابقه، هر راننده ای که پیست را در زمانی بیشتر از ۱۰۷ درصد سریع‌ترین زمان ثبت شده در آن زمان گیری، طی کند اجازه نخواهد داشت تا در مسابقه شرکت کند. البته در شرایط استثنایی، از جمله اینکه راننده در تمرین زمان خوبی کسب کرده باشد، داوران مسابقه می توانند به او اجازه دهند در مسابقه شرکت کند.

قرنطینه

با محدود تر شدن زمان کار بر روی ماشین‌ها، امسال زمان کار بر روی ماشین‌ها در روزهای مسابقه محدودتر شده و از شب زنده‌داری مهندسان و مکانیک‌ها در گاراژ پیش از مسابقه خبری نخواهد بود. در سال ۲۰۱۱ مکانیک ها حق ندارند از نیمه شب تا شش صبح روزی که تمرین قرار است ساعت ده صبح شروع شود وارد پیست شوند. اگر تمرین قرار است ساعت ۱۱ صبح شروع شود، قرنطینه از ساعت یک صبح تا هقت صبح برقرار خواهد بود. البته به هر تیم اجازه داده شده تا حداکثر چهار بار این قانون را نادیده بگیرد.

جریمه ها

امسال داوران مسابقه می‌توانند از جریمه‌های بیشتری در برخورد با راننده‌های متخلف استفاده کنند. این جریمه‌ها شامل موارد زیر است:

  • عبور از مسیر گاراژ: راننده خاطی باید وارد مسیر گاراژ شده و بدون توقف این مسیر را طی کند و به ماشین‌های پیست ملحق شود.
  • جریمه ده ثانیهای: راننده باید وارد مسیر گاراژ شود و در محل گاراژ ده ثانیه توقف کند و سپس به مسابقه برگردد.
  • جریمه‌ زمانی
  • عقب بردن خط شروع راننده در مسابقه بعدی
  • اخطار رسمی
  • در نظر نگرفتن امتیاز راننده
  • محرومیت از شرکت در مسابقه بعدی

عکس: فورس ایندیا، پیرلی