خبرگزاری ایسنا فهرستی از قیمت مدلهای مختلف هیوندای که به ایران وارد می‌شود را همراه با میزان تعرفه و نحوه محاسبه این تعرفه منتشر کرده است.

خودروهای مختلفی که وارد ایران می‌شوند باید برای ترخیص از گمرک مبالغی را به عنوان تعرفه وارداتی، مالیات بر ارزش افزوده و … پرداخت کنند. بر همین اساس ردیف‌های تعرفه‌ای مختلفی با توجه به حجم موتور خودروهای مختلف برای آن‌ها در نظر گرفته شده است که واردکننده خودرو باید نسبت به پرداخت آن اقدام کند.

پس از آنکه هر خودروی وارداتی بر اساس لیست قیمتی گمرک، ارزش‌گذاری شد، برای هر خودرو بسته به حجم موتور آن درصدی از ارزش مشخص‌شده آن، به عنوان تعرفه اعمال می‌شود.

بر این اساس، با توجه به جدول مقررات صادرات و واردات، به طور کلی خودروهای سواری کمتر از ۱۵۰۰ سی‌سی در ردیف تعرفه‌ای ۸۷۰۳۲۲۹۰ طبقه‌بندی می‌شوند و واردات این خودروها مشمول ۴۰ درصد حقوق و عوارض گمرکی است.

همچنین واردات خودروهای سواری بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی در ردیف تعرفه‌ای ۸۷۰۳۲۳۱۹ طبقه‌بندی شده و مشمول ۴۰ درصد حقوق و عوارض گمرکی می‌شود.

خودروهای سواری از ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی هم در ردیف تعرفه‌ای ۸۷۰۳۲۳۲۹ طبقه‌بندی می‌شوند که این دسته از خودروها نسبت به دو ردیف قبلی، از ۱۵ درصد تعرفه بالاتری برخوردارند و مشمول ۵۵ درصد حقوق و عوارض گمرکی می‌شوند.

واردات خودروهای سواری بالای ۲۵۰۰ سی سی نیز کماکان بر اساس مصوبه هیات وزیران ممنوع است، اما سایر خودروها علاوه بر تعرفه و عوارض، مشمول ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و چهار درصد مالیات علی‌الحساب است.

قیمت خوردهای وارداتی براساس ارزش‌ خودرو و همراه با کرایه حمل محاسبه می‌شود و واردات تمام خودروها در گام اول نیاز به مجوز ثبت سفارش وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد.

با توجه به موارد مذکور و لیست قیمت خودروهای مختلف هیوندای که وارد ایران می‌شوند، ارزش گمرکی و ارزش وارداتی این خودروها به کشور به شرح جدول زیر است که تمامی قیمت‌ها بر پایه دلار آمریکا است.

 

مدل خودرو

قیمت تحویل روی کشتی

هزینه حمل دریایی

ارزش و هزینه حمل

تعرفه

ارزش کل با احتساب تعرفه

هیوندای آی۳۰ ۱۴۰۰ سی‌سی

۱۲۰۲۵

۵۲۵

۱۲۵۵۰

۴۰

۱۷۵۷۰

هیوندای آی ۳۰ ۲۰۰۰ سی‌سی

۱۷۸۳۰

۶۷۰

۱۸۵۰۰

۵۵

۲۸۶۷۵

هیوندای الانترا ۱۸۰۰ سی‌سی

۱۶۰۰۰

۷۰۰

۱۶۷۰۰

۴۰

۲۳۳۸۰

هیوندای ولستر ۱۶۰۰ سی‌سی

۱۶۳۰۰

۷۷۰

۱۷۰۷۰

۴۰

۲۳۸۹۸

هیوندای اکسنت ۱۶۰۰ سی‌سی

۱۲۷۰۰

۶۵۰

۱۳۳۵۰

۴۰

۱۸۶۹۰

هیوندای اچ ۱

۱۹۴۵۰

۱۰۵۰

۲۰۵۰۰

۵۵

۳۱۷۷۵

هیوندای آی‌اکس‌۳۵ ۲۴۰۰ سی‌سی

۲۰۶۵۰

۷۵۰

۲۱۴۰۰

۵۵

۳۳۱۷۰

هیوندای سوناتا ۲۴۰۰ سی‌سی

۲۳۲۳۰

۷۲۰

۲۳۹۵۰

۵۵

۳۷۱۲۲.۵

هیوندای آی۴۰ سدان ۲۰۰۰ سی‌سی

۲۴۴۵۰

۸۰۰

۲۵۲۵۰

۵۵

۳۹۱۳۷.۵

هیوندای آی۴۰ استیشن ۲۰۰۰ سی‌سی

۲۵۸۸۰

۸۲۰

۲۶۷۰۰

۵۵

۴۱۳۸۵

هیوندای سانتافه ۲۴۰۰ سی‌سی

۲۵۵۵۰

۹۰۰

۲۶۴۵۰

۵۵

۴۰۹۹۷.۵