ولوو در تلاش برای امن‌تر کردن رانندگی،‌ در حال آزمایش سه تکنولوژی جدید است. با به کارگیری این سه تکنولوژی، خودروهای آینده کارخانه سوئدی با تشخیص حیوانات در جاده ترمز می‌کند، در ترافیک‌ سبک به طور خودکار رانندگی می‌کند و در چهار‌راه‌ها با تشخیص حرکت خودروهای  روبرو از تصادف جلوگیری می‌کند.

در اطلاعیه‌ای که این کارخانه منتشر کرده است آمده «بررسی‌های سه مؤسسه تحقیقاتی مستقل نشان داده است که رانندگان ۲۵ تا ۳۰ درصد زمانی را که پشت فرمان صرف می‌کنند به کاری غیر از رانندگی، نظیر توجه به تلفن‌ همراهشان می‌پردازند.»
ولوو می‌گوید هدفش فراهم کردن کمک بیشتر به راننده است. 

در خودروهای این کارخانه از دوربین و رادار برای تعقیب حرکات ماشین جلویی استفاده خواهد شد و در سرعت‌های پایین ماشین‌های ولوو بدون دخالت راننده با فاصله کمی ماشین جلویی را تعقیب می‌کند و حتی در صورت تغییر جهت ماشین جلو، ولووها هم مسیر خود را تغییر می‌دهند. 
تکنولوژی دیگر با بررسی شرایط چهار‌راه هنگام خطر به طور خودکار ماشین را متوقف می‌کند. بیش از بیست درصد تصادف‌هایی که در سال ۲۰۰۷ در آمریکا رخ داده در چهار‌راه‌ها  بوده است. دوربین‌هایی که در خودروهای ولوو کار گذاشته شده است، با سبز شدن چراغ و حرکت خودرو، سوی دیگر چهار‌راه را زیر نظر دارد و در صورتی که خودرویی از چراغ قرمز عبور کند ماشین به طور خودکار ترمز‌ها را فعال می‌کند.

کارخانه سوئدی که اکنون در مالکیت شرکت چینی ژی‌جیانگ است، تکنولوژی رصد‌ کردن عابران پیاده را توسعه داده است و در حال کار بر فن‌آوری است که می‌تواند حیوانات را هم در جاده شناسایی کند. 
تصادف با حیوانات معمولاً در سرعت‌های بالا رخ می‌دهد و ولوو می‌گوید اگر بتواند با این تکنولوژی حیوانات را رصد کرده و  سرعت ماشین را از بالای صد کیلومتر در ساعت به زیر هشتاد کیلومتر کاهش دهد،‌خطر مرگ یا جراحت جدی سرنشینان تا حد زیادی کم می‌شود. 

ولوو در حال حاضر در حال آزمایش این تکنولوژی‌ها است و پس از تأیید باید با موقعیت هر کشوری که این سیستم‌ها در آن به کار گرفته خواهد شد، تطبیق‌داده شود. ولوو می‌گوید حتی با نصب این سیستم‌ها، در نهایت کنترل ماشین در دست راننده خواهد بود و راننده‌ می‌تواند در هر لحظه اختیار ماشین را به دست گیرد. 
هنوز زمانی برای استفاده از این تکنولوژی‌های جدید اعلام نشده اما ولوو می‌گوید نصب این سیستم‌ها چندان دور نیست. قرار است این تکنولوژی در تمام خودروهای ولوو به کار گرفته شود.