خط تولید رانا در کارخانه ایران خودرو به طور رسمی افتتاح شد. رانا،‌دومین محصول ملی ایران خودرو است که بعد از سمند به بازار ایران عرضه می‌شود. 
جواد نجم‌الدین، مدیرعامل ایران خودرو در مراسم افتتاح این خودرو گفت ۹۰ درصد این خودرو ساخت داخل است و تا شهریور امسال رانا کاملاً ساخت داخل خواهد شد. او گفت امسال ۲۵ هزار دستگاه از این خودرو تولید می‌شود و تولید سال آینده به ۵۰ هزار دستگاه خواهد رسید و بین سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ سالانه دویست هزار دستگاه از این خودرو تولید خواهد شد. 
ایران خودرو اعلام کرده طول عمر اسمی رانا در بازار هفت سال خواهد بود و می‌خواهد این ماشین را به ۲۴ کشور صادر کند و آن را در کارخانه‌هایی در بلاروس، جمهوری آذربایجان، مصر، سوریه، سنگان و ونزوئلا تولید کند. 
با این حال به نظر می‌رسد در سطح فعلی تولید، این خودرو تنها پاسخگوی بخشی از نیاز بازار باشد. ایران خودرو در اولین پیش‌فروش رانا سهم عمده‌ای از تولید امسال خود را فروخته‌ است. آمارهای غیررسمی نشان می‌دهد که ایران خودرو در طول دو هفته هجده هزار دستگاه رانا را پیش فروش کرده است و پیش‌بینی شده امسال تا ۵۰ هزار دستگاه پیش‌‌فروش شود. {+}

این استقبال در حالی است که تولید خودرو در دو ماه اول امسال به شدت کاهش یافته و دلیل آن کمبود نقدینگی اعلام شده است. درآمد ۱۸۰ میلیاردتومانی ایران خودرو از اولین دور پیش فروش رانا می‌تواند بخشی از این مشکل نقدینگی این کارخانه را دست کم برای مدتی حل کند. اگر چه مدیرعامل ایران خودرو همزمان با افتتاح خط تولید رانا گفت این کارخانه برای توسعه محصولات جدیدش به هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد. 
پروژه ساخت رانا از سال ۱۳۸۸ آغاز شد و سال گذشته اعلام شد که این مدل با قیمت یازده میلیون و پانصد هزار تومان به بازار عرضه می‌شود. {+}اما پیش از افتتاح خط تولید ایران خودرو اعلام کرد که عرضه ماشین با این قیمت ممکن نیست و اکنون قرار است ماشین با قیمت حدود پانزده میلیون تومان فروخته شود. {+}
پلت فرم رانا با پژو ۲۰۶ صندوق دار مشترک است. این خودرو با سه موتور ۱۴۰۰، ۱۶۰۰ و موتور ملی ۱۷۰۰ سی سی EF7  با جعبه دنده پنج سرعته دستی یا دنده اتوماتیک تولید خواهد شد. قدرت موتور ۱۶۰۰ سی‌سی ۱۰۸ اسب بخار است و موتور ۱۴۰۰ سی‌سی رانا ۹۵ اسب بخار نیرو دارد. قوی‌ترین موتور رانا ۱۱۳ اسب بخاری است. شتاب صفر تا صد کیلومتر رانا با این موتور ۱۰.۵ ثانیه اعلام شده است و مصرف آن ۶.۷ لیتر در هر صد کیلومتر است.