تولید خودرو در ایران در نهمین ماه سال حال و روز بهتری داشت و  نسبت به مدت مشابه در سال قبل هشت درصد بیشتر بود. در آذر ماه امسال ۶۵ هزار و ۶۰۳ دستگاه خودرو در ایران تولید شد و با این تعداد تولید خودرو در ۹ ماه گذشته به ۴۲۶ هزار و ۶۷۴ دستگاه رسیده است. 
اگرچه این تعداد ۲۶ درصد کمتر از تولید ۹ ماه سال گذشته است، اما روند صعودی تولید بارقه‌ای از امید در خودروسازان ایجاد کرده است. خبر کاهش تحریم‌های بین‌المللی که قرار است از آخر دی اجرا شود هم بدون شک خوش‌ترین خبر برای خودروسازان ایران است. بار تحریم برای شش ماه از دوش این خودروسازان برداشته خواهد شد و بدون شک آنها از این فرصت برای افزایش تولید خود استفاده خواهند کرد. 
پراید همچنان پرفروش‌ترین خودروی ایران است. در آذر ۱۹۷۳۲ دستگاه پراید تولید شد که دو درصد از ماه مشابه در سال گذشته بیشتر است. در مقام دوم پژو پارس قرار دارد. در مجموع تولید این خودرو و پژو ۴۰۵ در ماه گذشته ۱۹ هزار و ۲۵۴ دستگاه بود که رشد خیره کننده ۶۲ درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد.
سمند هم با تولید ۸۰۱۰ دستگاه ۴۲ درصد نسبت به ماه گذشته افزایش داشت و کماکان مکان سوم را حفظ کرد. اگرچه تولید این خودرو در مقایسه با آذر سال گذشته ۱۶ درصد کمتر بود. 
اما نکته جالب در آمار ماه آذر بازگشت پژو ۲۰۶ به پنج خودروی پرتیراژ ماه است. ۲۰۶ که بیشترین ضربه را از تحریم‌ها خورده بود برای اولین بار بعد از قطع رابطه پژو با ایران دوباره به جمع پنج خودروی برتر پیوست. در ماه آذر ۴۲۸۰ دستگاه ۲۰۶ تولید شد. 
ایران خودرو همچنین در ماه آذر شش دستگاه دنا تولید کرد. آماری که نشان می‌دهد هنوز تا رسیدن این خودرو به دست مشتریان زمان لازم است. 
iran_car_production-Azar-92_1