ایران خودرو خط تولید مدل سورن با موتور توربو را رسما افتتاح کرد. به گفته ایران خودرو موتور «تی سی ۷» ۱۵۵ اسب بخار قدرت و ۲۱۵ نیوتن متر گشتاور دارد و ۳۵ درصد قوی‌تر از موتور چهار سیلندر معمولی است. مصرف سوخت موتور هم از ۷.۸ به ۷.۳ لیتر در هر صد کیلومتر کاهش یافته است.

موتور توربو بر اساس موتور ائی اف ۷ ایران خودرو ساخته شده است. ائی اف ۷ یا «موتور ملی» با همکاری مرکز تحقیقات موتور آلمان ساخته شده و از سال ۱۳۸۹ در ایران تولید می‌شود.

ایران خودرو میگوید حداکثر سرعت سورن با موتور توربو حدود ۲۱۰ کیلومتر در ساعت است که نسبت به سورن معمولی بیست کیلومتر در ساعت بیشتر است. همینطور شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت خودرو هم از ۱۲ ثانیه به ۹ ثانیه کاهش یافته است. سورن توربو هم مانند سورن معمولی با جعبه دنده پنج سرعته دستی عرضه خواهد شد.

خبر تولید موتور توربو چند سال است که شنیده می‌شود. در سال ۱۳۸۸ ایران خودرو اعلام کرد در برنامه‌ای سه ساله قصد دارد موتور توربو را به عنوان دومین موتور ملی تولید و آن را روی مدل سورن به مشتریان عرضه کند. در شهریور سال ۱۳۹۰، جواد نجم‌الدین، مدیرعامل وقت ایران خودرو وعده داد ده هزار دستگاه سورن با موتور توربو از سال ۱۳۹۱ به بازار عرضه شود و تولید تا سال ۱۳۹۶ به بیست هزار دستگاه درسال افزایش یابد.

ایران خودرو سورن توربو

اما در سال ۱۳۹۱ خبری از این موتور نشد و آقای نجم‌الدین در مصاحبه‌ای در بهمن ماه خبر داد که تا پایان این سال بین ۵۰ تا صد دستگاه موتور ساخته می‌شود.

دو سال بعد و در بهمن ۱۳۹۳ چند دستگاه سورن توربو در پیست استادیوم آزادی به نمایندگان فروش ایران خودرو نمایش داده شد و بالاخره در مرداد ماه امسال ایران خودرو از پایان آزمایش‌های فنی این موتور در آلمان خبر داد و امروز خط تولید رسما در مراسمی افتتاح شد. ایران خودرو اعلام کرده مدل دنا را هم به این موتور مجهز خواهد کرد.

ایران خودرو هنوز از تعداد تولید و قیمت سورن با موتور جدید اطلاعاتی منتشر نکرده است. قیمت سورن با موتور بنزینی معمولی ۳۶ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان است و باید دید موتور توربو چند میلیون تومان بر قیمت این خودرو خواهد افزود.