براساس گزارش‌ها در جریان مذاکره سایپا و سیتروئن تولید خودروی سی۴ سدان در ایران نهایی شده است.

یک منبع آگاه به روزنامه دنیای اقتصاد گفته «براساس مذاکرات صورت گرفته قرار است خودرو C4 در قالب قرارداد جدید تولید مشترک سایپا و سیتروئن به تولید برسد. مدل هاچ‌بک این خودرو در اروپا تولید می‌شود اما در قرارداد جدید میان این دو شرکت قرار است مدل سدان این خودرو به مرحله تولید مشترک برسد.

کریستف کمار، مدیر امور آفریقا و خاورمیانه گروه خودروسازی پژو-سیتروئن نیز در همایش توانمندی‌های صنعت خودرو در گفت‌وگو با «سایپا نیوز» از آغاز دور جدید همکاری سیتروئن و سایپا در قالب یک شرکت جدید با سرمایه‌گذاری مشترک خبر داد و اینکه در این دور از همکاری‌ها، پژو سیتروئن محصولات جدیدش را با همکاری سایپا به بازار عرضه خواهد کرد.

سیتروئن سی ۴ سدان

کمار همچنین عنوان کرده که این دو شرکت پیش از این قرار بود خودرویی در کلاس C در سایپا تولید کنند که به‌دلیل تشدید تحریم‌ها این قرارداد عملی نشد. هر چند کارشناسان معتقدند که مذاکرات خودرویی میان سایپا و سیتروئن طولانی شده است اما مهدی جمالی، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» به این موضوع اعتقادی ندارد و روند مذاکرات میان این دو شرکت را مثبت ارزیابی می‌کند.

سیتروئن مدل سدان سی۴ را در شهریور امسال در چین رونمایی کرد و به تازگی عرضه آن به بازار آغاز شده است. این خودرو یکی از محبوب‌ترین مدلهای سیتروئن در بازار چین و سومین سدانی است که این کارخانه برای این بازار ساخته است. به جز سی۴، سیتروئن مدلهای سی۴ ال که بزرگتر از سی۴ است و همینطور سی الیز که کوچکتر است را تولید میکند.

سیتروئن سی ۴ سدان

موتور ماشین سه سیلندر با حجم ۱.۲ لیتری توربو و قدرت ۱۳۰ اسب بخار است و با جعبه دنده شش سرعته دستی یا اتوماتیک عرضه می‌شود. موتور دیگر این ماشین ۱.۶ لیتری بنزینی با قدرت ۱۱۷ اسب بخار است و قرار است در آینده یک موتور ۱.۶ لیتری توربو با قدرت ۱۶۳ اسب بخار به این دو موتور اضافه شود.

محصول مشترک سایپا و سیتروئن در قالب یک شرکت جدید تولید می‌شود اما تاکنون جزئیات همکاری این دو خودروساز و درصد سهم آنها و تعداد خودروهایی که قرار است روی تولید شود، مشخص نشده است.