همزمان با ادامه مذاکرات برای جذب شریک اروپایی و در حالی که ایران خودرو از همکاری با مرسدس-بنز و مذاکره با فولکس‌واگن خبر می‌دهد، این شرکت مونتاژ یک شاسی‌بلند چینی را آغاز کرده است. 
هایما اس۷ محصول تازه‌ای است که در ایران خودرو خراسان مونتاژ می‌شود و قرار است سالانه بیست هزار دستگاه از آن به بازار عرضه شود. 
هایما در سال ۱۹۹۲ و با شراکت مزدا تاسیس شد. مزدا در سال ۲۰۰۶ سهام خود در این کارخانه را به گروه خودروسازی FAW  فروخت اما رد تکنولوژی مزدا را می‌توان هنوز در مدلهای کارخانه دید. 
هایما اس۷ محصول سال ۲۰۱۳ است. این شاسی بلند در حقیقت نمونه فیس‌لیفت مدلی به نام هایما ۷ است که در سال ۲۰۱۰ به بازار عرضه شد. موتور ماشین دولیتری و قدرت ۱۵۰ اسب بخار است. ایران خودرو می‌گوید ماشین را هم به جعبه دنده پنج سرعته دستی و اتوماتیک به بازار عرضه خواهد کرد. 

حداکثر سرعت ماشین ۱۶۵ کیلومتر در ساعت است و مصرف سوخت ترکیبی شهر و جاده ۸.۱ لیتر در هر صد کیلومتر در مدل دستی و ۸.۸ لیتر در هر صد کیلومتر در مدل اتوماتیک است. ظرفیت باک ماشین هم ۶۱ لیتر است. 
رینگ اسپرت، آینه‌های برقی با گرمکن، چراغ مه‌شکن جلو و عقب، شیشه دودی، برف‌پاک‌کن عقب، شیشه‌های برقی، کنترل‌های روی فرمان، فرمان چرم، سیستم پخش صوت سی‌دی و MP3 و یو اس بی و تهویه مطبوع در همه مدلها در بازار چین به صورت استاندارد عرضه می‌شود. ایران خودرو هنوز مشخصات آپشن‌های مدلی که در ایران مونتاژ می‌کند را اعلام نکرده است. 
ترمز ای‌بی‌اس و دو ایربگ برای سرنشینان جلو هم از جمله امکانات ایمنی ماشین است. 

از نظر ابعاد این ماشین با هیوندای توسان، و جک اس۵ رقابت می‌کند. طول ماشین ۴۴۹۸ میلی‌متر، عرضش ۱۸۳۰ میلی‌متر و ارتفاعش ۱۷۳۰ میلی‌متر است. فاصله بین دو محور ماشین ۲۶۱۹ میلی‌متر است. 
ایران خودرو هنوز قیمت ماشین را اعلام نکرده اما قیمت هایما اس۷ در چین بین ۱۰۶ هزار و ۸۰۰ تا ۱۴۶ هزار و ۸۰۰ یوان است که معادل ریالی آن ۵۶ میلیون ۷۰۰ هزار تومان تا ۷۷ میلیون ۸۰۰ هزار تومان می‌شود. 
خبرگزاری ایسنا گزارش داده آماده کردن خط مونتاژ این شاسی‌بلند یازده ماه طول کشیده است. ایران خودرو هنوز اعلام نکرده این خودرو را کی به بازار عرضه می‌کند.