ب ام و و تویوتا روز گذشته در مونیخ قراردادی امضا کردند که براساس آن علاوه بر همکاری در زمینه ساخت باتری‌، خودروهای الکتریکی و تحقیق درباره تکنولوژی ساخت خودروهای سبک‌وزن، دو کارخانه با کمک هم یک خودروی اسپرت خواهند ساخت.

این قرارداد با حضور نوربرت رایتهوفر، مدیر ب ام و و آیکو تویودا، مدیر تویوتا در دفتر مرکزی ب ام و در شهر مونیخ به امضا رسید. دو کارخانه سال گذشته تفاهم‌نامه ای امضا کرده بودند که این قرارداد براساس آن به امضا رسیده است.

این دومین قرارداد بزرگ خودروسازان آلمانی با شریکان تازه در ژاپن است. پیشتر دایملر، شرکت مادر مرسدس بنز با رنو-نیسان قرارداد همکاری مشترک امضا کرده بود. این حرکت دو سازنده خودروهای لوکس آلمانی تلاشی برای رقابت با آئودی است که با حمایت مالکش فولکس‌واگن به منابع بیشتری از بنز و ب ام و دسترسی دارد.

براساس قرارداد ب ام و با تویوتا، کارخانه آلمانی از سال ۲۰۱۴ موتورهای دیزل خود را به تویوتا خواهد داد و تویوتا در تحقیق برای ساخت باتری‌های لیتیوم-یون با ب ام و همکاری خواهد کرد.

اما مهمترین تخصص ب ام و که تویوتا به آن نیاز دارد، تجربه در ساخت خودروهای اسپرت است. کارخانه ژاپنی می‌خواهد با‌عرضه ماشین‌های اسپرت بیشتر در آینده، چهره خود را از یک خودروساز محافظه کار تغییر دهد و این مارک را برای خریداران جوان جذاب‌تر کند.

مدیر دو کارخانه به طور دقیق درباره جزییات همکاری برای ساخت یک خودروی اسپرت اطلاعاتی ندادند، اما به نظر می‌رسد همکاری دو شرکت به ساخت نمونه جدید از تویوتا سوپرا یا یک خودروی اسپرت کوچکتر منجر شود.

عرضه آخرین نسل تویوتا سوپرا در سال ۲۰۰۲ متوقف شد. اما نسل جدید می‌تواند بر روی ب ام و سری ۶ ساخته شود و شاید نسل تازه‌ای از مدل سلیکا هم بر روی پلتفرم سری ۳ ب ام و ساخته شود.

تویوتا به تازگی با همکاری سوبارو یک خودروی اسپرت کوچک ساخته  که با نام تویوتا GT86 و سوبارو BRZ به بازار عرضه شده است. {+} ممکن است ب ام و و تویوتا هم خودروی تازه را با همین روش به بازار بفرستند.

با توجه به دلیل اصلی همکاری دو شرکت که تحقیق درباره ساخت خودروهای الکتریکی است، به احتمال زیاد مدل جدید هیبرید یا الکتریکی خواهد بود. تویوتا تخصص و تجربه زیادی در ساخت خودروهای هیبرید و الکتریکی دارد و ب ام و در استفاده از فیبرکربن و ساخت ماشین‌های سبک‌وزن متخصص است و ترکیب این دو دورنمایی جذابی از این خودروی تازه ترسیم می‌کند.