تویوتا بعد از یازده سال نسل جدیدی از وانت پرطرفدار هایلوکس را به بازار خواهد کرد. هشتمین نسل از هایلوکس، که امروز در تایلند رونمایی شد، ظاهر متحورانه‌تری دارد، موتورهایش کم‌مصرف‌تر شده و داخلش هم به ماشین‌های سواری بیشتر شبیه شده است. 
هایلوکس بدون شک یکی از محبوب‌ترین ماشین‌های جهان است. از سال ۱۹۶۸ که اولین نسل از این خودرو عرضه شد تا کنون شانزده میلیون دستگاه از آن ساخته شده و در بیش از ۱۸۰ کشور و منطقه فروخته است. کیفیت، دوام و قابل اعتماد بودن این وانت از جمله خصوصیاتی است که آن را در بین رانندگانش محبوب کرده است. 
تویوتا می‌گوید برای حفظ این خصوصیات در نسل هشتم، از رانندگان هایلوکس در سراسر جهان نظرسنجی کرده است. در نتیجه طول ماشین ۷۰ میلی‌متر کشیده‌تر شده و ۲۰ میلی‌متر هم پهن‌تر شده است. ارتفاع ماشین هم کمی نسبت به نسل قبلی که یازده سال است به بازار عرضه می‌شود، کمتر شده است. 

ظاهر ماشین شباهت‌هایی به تویوتا کرولا دارد. چراغ‌های جلوی ماشین ال‌ائی‌دی است و چراغ‌های مخصوص روز دارد. سپرهای جلوی ماشین پهن‌تر شده و ماشین دوربین عقب دارد. داخل کابین همچنان ساده اما مدرن است. یک نمایشگر۴.۲ اینچی اطلاعات را به راننده نمایش می‌دهد و راه‌یاب ماهواره‌ای، سیستم صوتی و تهویه مطبوع را می‌توان از طریق یک نمایشگر هفت اینچی لمسی در وسط داشبورد کنترل کرد. فرمان هم از دو جهت قابل تنظیم است. 
علاوه بر دوربین عقب و بسته به مدل، هایلوکس امکانات ایمنی دیگری نظیر سیستم کنترل ایستایی و هفت ایربگ هم دارد.  
مدل ۲۰۱۶ هایلوکس با سه موتور چهار سیلندر و یک موتور شش سیلندر عرضه می‌شود. موتور ۲.۴ لیتری توربو دیزل با قدرت ۱۵۰ اسب بخار و ۴۰۰ نیوتن-متر گشتاور، موتور ۲.۸ لیتری توربودیزل با قدرت ۱۷۷ اسب بخار و ۴۵۰ نیوتن-متر گشتاور و موتور ۲.۷ لیتری بنزینی با قدرت ۱۶۶ اسب بخار و سه موتور چهار سیلندر هایلوکس هستند. 
علاوه بر این سه موتور یک موتور شش سیلندر چهار لیتری با قدرت ۲۷۸ اسب بخار هم برای این ماشین قابل سفارش است. 

بسته به موتور دو جعبه دنده شش سرعته دستی و شش سرعته اتوماتیک برای این ماشین در نظر گرفته شده و موتور به سیستم خاموش شدن خودکار هنگام توقف هم مجهز شده است. هایلوکس با سه فنربندی استاندارد، کار سنگین و راحت عرضه می‌شود و می‌توان آن را دو یا تک دیفرانسیل سفارش داد. 
تویوتا می‌گوید شاسی ماشین را بیست درصد محکم‌تر ساخته است و ترکیب آن با بدنه پهن‌تر فرمان‌گیری ماشین هنگام پیچیدن را بهتر کرده است. تویوتا همچنین اعلام کرده هایلوکس قادر است تا ۳۵۰۰ کیلوگرم بار را با خود بکشد و تا ۱۲۴۰ کیلوگرم را حمل کند. 
نسل جدید هایلوکس تا پایان سال جاری میلادی به بازارهای مختلف در سراسر جهان عرضه خواهد شد.