تقریبا دو دهه پیش تویوتا با عرضه مدل پریوس، خودروهای هیبرید را به بازار معرفی کرد. این کارخانه مدل کاملا جدیدی از این خودرو که بزرگ‌تر و کم‌مصرف‌تر است را در سال ۲۰۱۶ به بازار عرضه می‌کند. 
قرار است پریوس جدید به طور رسمی کمتر از یک ماه دیگر در نمایشگاه خودروی توکیو رونمایی شود و همزمان جزییات دقیق مصرف سوخت و قوای محرکه آن اعلام خواهد شد. تویوتا فعلا می‌گوید مصرف سوخت ماشین ده درصد کمتر شد و ماشین از نسل کنونی سبک‌تر و چابک‌تر است. 
تویوتا ادعا کرده پریوس جدید کم مصرف‌ترین خودرو در کلاس خود است. مصرف سوخت ترکیبی مدل کنونی پریوس ۴.۷ لیتر در هر صد کیلومتر است. تویوتا یک مدل دیگر هم از پریوس  با پسوند «اکو» به بازار عرضه خواهد کرد که مصرفش از این هم کمتر خواهد بود. 
پریوس اولین خودرو در گروه خودروسازی تویوتا است که بر روی پلتفرم مشترک جدید این کارخانه ساخته می‌شود. این پلتفرم در آینده برای ساخت مدلهای کرولا و کمری هم استفاده خواهد شد. 

این مدل همچنین از جمله اولین مدلهای تویوتا است که با بسته‌ای به نام «تویوتا سیفتی سنس» (Toyota Safety Sense) به بازار عرضه می‌شود. این سیستم که با سفارش مشتری روی خودرو نصب می‌شود، مجموعه‌ای از امکانات ایمنی از جمله ترمز خودکار، هشدار رانندگی بین خطوط و کروز کنترل با رادار را در اختیار راننده قرار می‌دهد.
پلتفرم جدید مرکز ثقل پریوس را کمی پایین‌تر آورده و ابعاد ماشین هم کمی بزرگ‌تر شده است. به همین دلیل جا برای سرنشینان بیشتر شده است. 
ماشین از نظر نسبت و فرم شبیه به مدل ۲۰۱۵ است اما طراحی آن با الهام از کانسپت «میرای» از شکل محافظه‌کارانه پریوس ۲۰۱۵ فاصله زیادی گرفته است.

تویوتا به تازگی و به درخواست مدیرش آکیو تویودا، سعی کرده از شیوه گذشته طراحی مدلهایش فاصله بگیرد و ماشین‌هایی به گفته تویودا «هیجان انگیزتر» طراحی کند. پریوس جدید از جمله اولین مدلهایی است که با این رویکرد طراحی می‌شود. 
پریوس یکی از موفق‌ترین مدلهای تویوتا بود که اندکی پس از عرضه، به عنوان سمبلی از خودروهای کم مصرف معرفی شد. از سال ۱۹۹۷ که اولین مدل به بازار عرضه شد تا کنون بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه پریوس فروخته شده است. 
اما نسل جدید این خودرو با چالش سختی روبرو است. قیمت جهانی بنزین بسیار کم شده و همین باعث شده تقاضا برای خودروهای با سوخت متفاوت کاهش یابد. فروش پریوس در بزرگ‌ترین بازارش، آمریکا، تنها در ماه گذشته هفده درصد کمتر از سال قبل بود.