منبعی از داخل تیم فرمول یک مرسدس در گفتگو با دو نشریه تاپ‌گیر و ایوو شایعه ساخت یک سوپرکار توسط این تیم را تایید کرد. دو نشریه از این منبع نام نبردند، اما او فاش کرده است که سوپرکار تیم مرسدس از موتوری نیرو می‌گیرد که بسیار به موتور شش سیلندر ۱.۶ لیتری فرمول یک شبیه است.

این خودرو حتی از سیستم ذخیره انرژی رها شده از ترمز‌ها، که در ماشین‌های فرمول یک استفاده می‌شود، هم مجهز خواهد بود. به این ترتیب قوای محرکه این خودرو در انگلستان و در کنار موتور ماشین‌های فرمول یک ساخته خواهد شد. مهندسان این تیم هم باید سیستم هیبرید ماشین‌های فرمول یک را برای خودرویی سواری مهندسی کنند.

در این لحظه اطلاعات بیشتری درباره این ماشین وجود ندارد. شایعه شده است که این سوپرکار موتوری ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ اسب بخاری خواهد داشت که بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ اسب بخارش از موتور بنزینی تامین می‌شود. مجله ایوو ادعا می‌کند علاوه بر این موتور، سوپرکار مرسدس از دو موتور الکتریکی ۱۶۰ اسب بخاری هم نیرو خواهد گرفت که بر روی چرخ‌های جلو نصب می‌شود. احتمال دارد یک سیستم توربوی دیگر هم به موتور اضافه شود یا حجم موتور افزایش یابد.

احتمالا این سوپرکار شاسی یکپارچه از فیبرکربن خواهد داشت، درهایش رو به بالا باز می‌شود و راننده در وسط خودرو می‌نشیند. هنوز معلوم نیست این خودرو را چه کسی طراحی می‌کند.

مرسدس بنز کانسپت گرن توریزمو

رقابت خارج از پیست

تقریبا معلوم بود که بعد از آغاز همکاری ردبول و آستون مارتین برای ساخت یک سوپرکار، مرسدس ناگزیر شود واکنشی مشابه نشان دهد. مک‌لارن و فراری، دو رقیب دیگر مرسدس در پیست، در کسب و کار ساخت سوپرکار هستند و ردبول به زودی محصولی برای جاده خواهد داشت. بنابراین برای قهرمان بلامنازع سه سال گذشته فرمول یک کاملا طبیعی بود که تصمیمی مشابه بگیرد.

خودروی آستون مارتین و ردبول را آدریان نیوئی، طراح ماشین‌های فرمول یک ردبول، طراحی کرده است و قرار است در سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه شود. گفته می‌شود این خودرو موتوری دوازده سیلندر با سیستم ذخیره انرژی ترمز‌ها دارد و دو مدل از آن ساخته می‌شود. یک مدل برای رانندگی در جاده که بین ۹۹ تا ۱۵۰ دستگاه از آن ساخته می‌شود. مدل دیگر فقط برای پیست است و گفته می‌شود ۲۴ یا ۲۵ دستگاه از آن بیشتر ساخته نخواهد شد.

مرسدس هنوز به طور رسمی به این خبر واکنش نشان نداده است و معلوم نیست تعداد تولید و قیمت این خودرو چقدر است. هفته‌نامه اتوکار گزارش کرده کار ساخت این خودرو آغاز شده است و ممکن است مهندسی شاسی خودرو با همکاری لوتوس انجام شود. برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که این خودرو سال آینده به بازار خواهد آمد و به مناسبت پنجاه سالگی ای‌ام‌جی، تنها پنجاه دستگاه از آن ساخته خواهد شد.

*عکس‌های این مقاله تزیینی و متعلق به کانسپت گرن‌توریزمو مرسدس بنز است.