در حالی که این روزها در ایران چند تصادف رانندگی با ماشین‌های لوکس به بحث درباره خلاف‌های رانندگی در بین رسانه‌ها و مردم دامن زده، حادثه‌ای مشابه در فنلاند توجه را به روش جریمه‌های رانندگی در این کشور جلب کرده است. 
ریما کویسلا، دو ماه پیش به خاطر سرعت غیرمجاز جریمه شد. او در خیابانی که حداکثر سرعت ۸۰ کیلومتر بود با سرعت ۱۰۲ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کرد که پلیس او را متوقف کرد. او حالا باید جریمه‌ای به مبلغ ۵۴ هزار و ۲۴ یورو به خاطر سرعت غیرمجاز بپردازد. 
در فنلاند جریمه رانندگی براساس درآمد فرد خاطی محاسبه می‌شود. پلیس برای تعیین جریمه نیمی از درآمد روزانه خاطی را در تعداد روزهایی که به نسبت خلاف تعیین می‌شود، در این مورد هشت روز، ضرب می‌کند و هزینه زندگی فرزندان را از آن کسر میکند. آقای کویسلا یک میلیونر است و به همین دلیل جریمه‌اش بیش از ۵۴ هزار یورو محاسبه شد. 
او به روزنامه نیویورک تایمز گفته از این جریمه بسیار عصبانی است و حتی به این فکر کرده که از فنلاند مهاجرت کند. او می‌گوید با این جریمه می‌توانست یک بنز تازه بخرد. اما دولت می‌گوید هدف از جریمه پیشگیری از جرم است و اگر جریمه برای افراد با درآمد کمتر قابل توجه است، باید برای ثروتمندان هم آنقدر قابل توجه باشد که فکر قانون‌شکنی به سرشان نزند. 
برای مثال اگر یک فرد مجرد با درآمد سالانه ۵۰ هزار یورو خلاف مشابهی را مرتکب می‌شد باید ۳۴۵ یورو پرداخت میکرد. جریمه فردی با درآمد سالانه ۳۰۰ هزار یورو ۱۴۸۰ یورو بود. جالب اینجا است که اگر آقای کویسلا تنها سه کیلومتر آرامتر حرکت میکرد جریمه‌اش تنها حدود صد یورو بود. 
جریمه‌ای که آقای کویسلا باید بپردازد بی‌سابقه نیست. یک روزنامه محلی خبر داده که او دو سال پیش هم بیش از ۶۳ هزار یورو به خاطر سرعت ۱۲۰ کیلومتری در خیابانی که سرعت مجازش ۸۰ بوده بیش از ۶۰ هزار یورو جریمه شد. یک مدیر نوکیا هم در سال ۲۰۰۲ بعد از تصادف موتورسیکلتش در هلسینکی به خاطر سرعت غیرمجاز بیش از صد هزار دلار جریمه شد. 
سرعت غیرمجاز در فنلاند فراتر از یک خلاف رانندگی است و جرم محسوب میشود. برخی از منتقدان میگویند این طبقه‌بندی کمی زیاده روی است و با دیگر بخش‌های سیستم قضایی فنلاند همخوانی ندارد. مثلا در این کشور یک قاتل ممکن است به ۹ سال زندان محکوم شود و بعد از چهار سال و نیم حبس آزاد شود. فنلاند در حال بررسی این انتقاد‌ها است و ممکن است در نتیجه آن از سال آینده این روش تغییر کند.